środa, 20 września 2023 | 13:06

Bieg z historią

Nietypową formę upamiętnienia sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku zaproponowało Muzeum Śremskie wraz ze Śremskim Sportem. W dokładną datę napaści bolszewików na II Rzeczpospolitą na terenie muzeum zorganizowano bowiem I Śremski Bieg Historyczny. Ponad osiemdziesięciu uczestników w różnym wieku stanęło w niedzielne południe na linii startu i pokonało trasę liczącą pięć kilometrów.

W kategorii Open pierwszy na mecie wśród mężczyzn był Mateusz Filipiak ze Śremu, a w przypadku kobiet laur zwyciężczyni przypadł Agnieszce Golak z Wyrzeki. Miejsca na podium i statuetki wręczano w łącznie czterech kategoriach wiekowych. Muzeum Śremskie postanowiło przyznać także nagrody specjalne dla tych uczestników, którzy na bieg przyszli w historycznym przebraniu. Tego typu wyróżnienie otrzymały dwie osoby.

Przy okazji I Śremskiego Biegu historycznego można było zobaczyć także wystawę zabytkowych rowerów, które od lat zbiera Michał Ptaszyk.

Jak zapewniają organizatorzy, są duże szanse, że impreza na stałe wpisze się we wrześniowy kalendarz śremskich wydarzeń sportowych.