piątek, 23 lutego 2024 | 09:51

Na sportowo dla Powstańców

Hala Śremskiego Sportu była gospodarzem międzygminnego turnieju piłki siatkowej. Rozgrywki zorganizowano by uczcić zwycięskie zakończenie Powstania Wielkopolskiego. Współorganizatorem, a zarazem pomysłodawcą wydarzenia był Klub Sportowy „KUSY” Dolsk, a starosta śremski objął je swoim patronatem.

Będziemy się dzisiaj cieszyć z tego, że nasi przodkowie doprowadzili, że możemy spokojnie mówić w języku polskim. Po 105 latach odbywamy turniej z tej okazji i zebrali się przedstawiciele czterech gmin. Z Dolska, Brodnicy, Książa i Śremu. Ci przedstawiciele, których dziadowie poszli do powstania. Tak się złożyło, że oni wszyscy potem byli w kompanii śremskiej, która poszła walczyć.

mówił podczas rozpoczęcia turnieju jeden z jego organizatorów, Wojciech Dudziński

Podczas turnieju grano do dwóch wygranych setów, a każdy z nich rozgrywany był do 21 punktów. W finale zmierzyli się ze sobą reprezentanci Śremu i Dolska. Ostatecznie laur zwycięscy przypadł drużynie z Dolska. Drugie miejsce zajęli śremianie, trzecie reprezentacja z Książa Wielkopolskiego, a czwarte Brodnicy. Przy okazji turnieju piłki siatkowej nie zapomniano również o tradycyjnym uhonorowaniu uczestników Powstania. Okolicznościową wiązankę złożyli przedstawiciele każdej gminy powiatu śremskiego, wśród których byli także potomkowie powstańców. O odpowiednią historyczną oprawę wydarzenia zadbało muzeum śremskie, wypożyczając stroje z epoki.