czwartek, 27 kwietnia 2023 | 12:45

W Książu rozpoczęli świętowanie

Co pięć lat w Książu Wielkopolskim obchody bitwy stoczonej w ramach Powstania Wielkopolskiego z 1848 roku wyglądają nieco bardziej uroczyście. Oprócz punktu kulminacyjnego, którym jest inscenizacja batalii kosynierów z wojskami pruskimi, odbywają się również wydarzenia towarzyszące. Kilka z nich dotyczy postaci majora Floriana Dąbrowskiego, który dowodził wojskami polskimi podczas Bitwy o Książ. W ubiegły poniedziałek burmistrz Książa Wielkopolskiego Teofil Marciniak wraz ze starostą śremskim Zenonem Jahnsem odsłonili tablicę umieszczoną na ulicy imienia bohaterskiego obrońcy miasta.

Kilka chwil później w uroczystym pochodzie mieszkańcy gminy Książ Wielkopolski i zaproszeni goście dotarli przed Szkołę Podstawową im. Wiosny Ludów, gdzie dyrektor placówki, Małgorzata Stefaniak oraz przewodniczący rady miejskiej Sławomir Przybylski, wspólnie zasadzili Drzewo Majora.

Najważniejszym punktem inauguracji obchodów 175. lecia Bitwy o Książ byłą jednak uroczysta sesja rady miejskiej, który odbyła się w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ w tym roku szkoła obchodzi 50-lecie nadania jej imienia Wiosny Ludów.

Uroczysta sesja rady miejskiej różniła się od zwykłych obrad, bo poza punktami dotyczącymi budżetu gminy, w jej ramach zebrani w sali gimnastycznej szkoły mieli okazję między innymi obejrzeć film „Z kosą na Prusaka”, czy wysłuchać wykładu historycznego Marka Rezlera.

Główne obchody 175- lecia Bitwy o Książ Wielkopolski odbędą się w te sobotę od godziny 16.00. Oprócz uroczystej mszy świętej na mogiłach kosynierów, zostanie przedstawiona inscenizacja batalii,a w ramach wydarzenia będzie można skorzystać z atrakcji dla dzieci, czy przenieść się w czasie i zobaczyć jak wyglądała praca kowala czy bednarza.