czwartek, 4 maja 2023 | 11:59

Z kosą na Prusaka. Rocznica Bitwy o Książ

Pod koniec kwietnia 1848 roku w Książu doszło do pierwszej bitwy Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło w ramach tzw. Wiosny Ludów. Przeważające siły pruskie pod dowództwem pułkownika Heinricha Brandta uderzyły na obóz wojsk polskich ulokowany wtedy w mieście. Dowódca Polaków, major Florian Dąbrowski wykonał rozkaz utrzymania obozu za wszelką cenę.

Do walki poza regularnym wojskiem polskim stanęło także około pół tysiąca kosynierów. Mimo bohaterskiej obrony miasta, bitwa po czterech godzinach zakończyła się zwycięstwem prusaków. Miasto zostało niemal doszczętnie zniszczone, a major Florian Dąbrowski doznał w bitwie śmiertelnych ran. Niemcy nie mieli litości i tuż po zawieszeniu broni dokonali krwawej rzezi jeńców i mieszkańców Książa Wielkopolskiego.

Co pięć lat Książ Wielkopolski organizuje oficjalne obchody rocznicy Bitwy, podczas których odprawiana jest msza polowa na mogiłach kosynierów i odtwarzane miasteczko z połowy XIX wieku, gdzie można spróbować ówczesnych przysmaków, czy wziąć udział w warsztatach wikliniarskich, garncarskich, tkackich czy łowiecko-rybackich. Głównym punktem obchodów jest jednak inscenizacja samej Bitwy o Książ.

Spalenie przez prusaków miasta przedstawił w sposób artystyczny Teatr Ognia. W rolę Niemców podczas inscenizacji wcieliła się grupa rekonstrukcyjna z Sobótki, a kosynierów zagrali wolontariusze-amatorzy z powiatu śremskiego. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Zadanie dofinansowano w ramach XV edycji programu „Patriotyzm jutra” edycja 2023.