czwartek, 4 maja 2023 | 12:18

Czy osiedle wodorowe przy Farnej ma szansę powstać?

Sąd konkursowy wskazany przez Śremskie TBS wyłonił pracownię projektową, która przygotuje dokumentację osiedla wodorowego przy ulicy Farnej. W konkursie ogłoszonym 2 miesiące temu, wpłynęły 3 prace poznańskich firm, z których oceniane były jedynie dwie. Zdaniem Wisława Małaszniaka komisja miała twardy orzech do zgryzienia, ponieważ projekty były do siebie zbliżone, a zwycięstwie zadecydowały detale.

Osiedle wodorowe przy ulicy Farnej może być pierwszym takim osiedlem w Polsce. Do podobnych projektów przystępują inne miasta, ale tam prace są mniej zaawansowane. Otwarcie się na alternatywne źródła energii to potencjalne bezzwrotne dofinansowania. Dla przykładu, Samorząd Województwa Wielkopolskiego w najbliższym rozdaniu unijnych dotacji będzie premiował zadania oparte właśnie na wodorze.

Koszt budowy osiedla składającego się z blisko 200 mieszkań jest szacowany na 84 mln złotych brutto. Prace projektowe, zagospodarowanie terenu oraz budowa kotłowni wodorowej, pomp i fotowoltaiki to kolejne 20 mln. Koszty są ogromne, ale im niższy wskaźnik emisyjności, tym większa szansa na zdobycie grantów.

Budowa osiedla mogłaby ruszyć w 2025 roku. Oczywiście przy założeniu, że po drodze gminna spółka nie napotka problemów. Więcej o osiedlu wodorowym można się dowiedzieć w programie Gość LokalnejTV.