środa, 10 maja 2023 | 08:53

Co dalej z drogą w Chrząstowie? My już wiemy

W drugiej połowie 2021 roku przeprowadzony został wyczekiwany remont drogi wojewódzkiej nr 436 łączącej Śrem z Książem Wielkopolskim, na ponad 3 kilometrowym odcinku w Chrząstowie. Problem w tym, że prosta i szersza nawierzchnia oraz chodnik nagle urywają się pośrodku wsi. Okazuje się, że dwa lata temu zarządca drogi zrealizował ¾ zaplanowanej i zaprojektowanej wcześniej inwestycji. Powodem były oczywiście ograniczone fundusze.

Teraz mamy dobre wieści dla mieszkańców Chrząstowa. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił przetarg na dokończenie prac. Mowa o odcinku od sklepu do skrzyżowania z drogą gruntową w kierunku Jarosławek. To w sumie kilometr i 210 metrów. W ramach inwestycji jezdnia zostanie poszerzona do 7 metrów i zyska nową nawierzchnię z betonu asfaltowego wzmocnionego siatką. Powstanie kanalizacja deszczowa, a pobocza i rowy zostaną oczyszczone, wyprofilowane i wzmocnione. Na sąsiedztwie sklepu zbudowana zostanie zatoka parkingowa na kilka aut. Drogowcy utwardzą kostką brukową zjazdy na posesje, a na koniec otworzą oznakowanie poziome. Nowością będzie chodnik po południowej części szosy, wzdłuż zabudowań znajdujących się od strony Książa Wielkopolskiego.

Po zakończeniu inwestycji zniknie ograniczenie do 70 kilometrów na godzinę, a znak wyznaczający obszar zabudowany stanie na granicy Chrząstowa i Zawór. Inwestor czeka na oferty wykonawców do końca tygodnia. Firma, która otrzyma kontrakt będzie miała 4 miesiące na zrealizowanie zleconych prac.

Interpelacja radnego w sprawie DW436

Pod koniec kwietnia interpelacje w sprawie remontu drogi wojewódzkiej 436 złożył radny powiatowy Wojciech Świdurski. Rajca zaapelował do władz powiatu o podjęcie działań zmierzających do naprawy nawierzchni trasy na odcinku Książ Wielkopolski-Chrząstowo. Zdaniem Świdurskiego, stan drogi zagraża bezpieczeństwu, a podejmowane dotychczas działania – polegające głównie na ustawianiu ograniczeń prędkości – są działaniami pozornymi. Według radnego ostatni gruntowy remont tej szosy był realizowany w latach 80-tych minionego wieku.