wtorek, 16 maja 2023 | 07:14

ASF w gminie Śrem. Odstrzelono zakażone zwierzę

Niepokojące informacje docierają z Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego w Śremie. W regionie potwierdzono przypadek zakażenia zwierzęcia wirusem ASF. Afrykański pomór świń wykryto u dzikiego zwierzęcia odstrzelonego na terenie gminy Śrem. Wkrótce inspekcja wprowadzi w regionie strefę objętą zakażeniem.

12 maja 2023 roku do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Śremie wpłynął dodatni wynik badania dzika w kierunku afrykańskiego pomoru świń przeprowadzonego w Państwowym Instytucie Weterynarii, Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach – informuje lek. wet. Magdalena Karmelita-Bach, Powiatowa Inspektor Sanitarna w Śremie.

Wiadomo, że dzik został odstrzelony w strefie niebieskiej, ochronnej, utworzonej w związku z wykryciem ognisk ASF w powiecie kościańskim. Znaczna część gmin Śrem i Dolsk już od roku znajdowała się w strefie czerwonej. Dzika zakażonego niegroźnym dla człowieka wirusem odstrzelili myśliwi w okolicy Zbrudzewa. Dokładnie doszło do tego 26 kwietnia w lesie przylegającym do drogi 434, tuż obok budowanej stacji paliw.

Wkrótce Powiatowy Lekarz Weterynarii ma wyznaczyć strefę objętą zakażeniem. Będzie to strefa II koloru różowego, co wiąże się z bardziej rygorystycznymi zasadami niż dotychczas.