wtorek, 23 maja 2023 | 17:24

Może zasilić kilkaset gospodarstw domowych. Ekoinwestycja w Iłówcu

Od kilku miesięcy uwagę osób podróżujących drogą wojewódzką pomiędzy Śremem, a Czempiniem uwagę przykuwa ogromny betonowy zbiornik i kilka mniejszych budowli. To biogazowania zrealizowana przez podpoznańską firmę działającą w branży budowlanej i znajduje się w Iłówcu Wielkim, na krańcu powiatu śremskiego.

Inwestycja jest pierwszą tego typu realizacji podpoznańskiego przedsiębiorstwa, ale zapowiadane są kolejne – takie jak farmy fotowoltaiczne czy magazyny energii. Póki co planowana jest rozbudowa instalacji w Iłówcu Wielkim i podwojenie jej mocy do 1 MW. Zdaniem szefa firmy podobne instalacje są przyszłością.

W oficjalnym otwarciu biogazowni wzięli udział m.in. samorządowcy. Wójt Brodnicy Marek Pakowski przypomniał, jak inwestycji powstała w bólach przez obawy mieszkańców.

Instalacja nie jest uciążliwa dla sąsiadów. Gnojowicę przechowuje się w szczelnych zbiornikach, a sama biomasa składowana pod gołym niebem nie emituje mocnych zapachów. Uroczystość otwarcia instalacji odbyła się w odległości zaledwie kilku metrów od zbiorników.

Instalacja obecnie jest zdolna do produkcji 2 mln m3 biogazu, z którego można wyprodukować 4 tysiące MWh energii elektrycznej i przeszło 14 tysięcy GJ energii cieplnej. Ciepło póki co wykorzystywane jest wyłącznie na potrzebny wewnętrzne. Zdaniem inwestora, biogaz jest przyszłością energetyki odnawialnej i jest alternatywą m.in. do gazu ziemnego.

Inwestycja pochłonęła ponad 16 mln złotych, z czego blisko 9 mln to dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.