wtorek, 23 maja 2023 | 20:20

Miłośnicy rolniczego sprzętu spotkali się w Grzybnie

Traktoriada jest jednym dwóch wydarzeń organizowanych w Grzybnie, które rok w rok przyciąga do wsi mnóstwo zainteresowanych, także spoza granic powiatu śremskiego. Imprezę jak co roku otwierał korowód, którego początek stanowiły wiekowe, ale odremontowane ciągniki rolnicze. Za nimi jechały zabytkowe samochody i motocykle, a koniec stanowiły już nowoczesne maszyny.

Przejazd starych i nowych pojazdów kończył się na boisku w Grzybnie, gdzie oficjalnie otwarto tegoroczną Traktoriadę. Organizatorem powiatowego święta ciągników rolniczych jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brodnickiej „Gniazdo” oraz Zespół Szkół Rolniczych w Grzybnie.

Organizatorom w tym roku bardzo sprzyjała pogoda, która całe rodziny skłoniła do tego, aby niedzielne południe spędzić właśnie na boisku w Grzybnie.

Jak sama nazwa imprezy wskazuje, najważniejsze tego dnia były oczywiście traktory. Wiekowe, ale odremontowane i naprawione maszyny budziły tego dnia spore zainteresowanie nie tylko najmłodszych, których nie trzeba było długo namawiać do zrobienia sobie zdjęcia za kierownicą pojazdu, ale także nieco starszych osób, chętnie pytających właścicieli ciągników, o różne kwestie techniczne.

Traktoriada ma formę dużego pikniku, dlatego chętni mogli zjeść sobie ciasto, kiełbasę z grilla czy lody. Nie mogło zabraknąć także atrakcji dla dzieci.

Tradycją Traktoriady są konkursy sprawnościowe dla tych, którzy na imprezę przyjechali własnymi ciągnikami. Obserwując te zmagania można na własne oczy przekonać się, jakimi umiejętnościami muszą wykazywać się kierowcy maszyn rolniczych.