sobota, 3 czerwca 2023 | 13:49

H2Wielkopolska udowadnia, że wodór jest przyszłością

Wielkopolska stawia na niskoemisyjną gospodarkę właśnie w oparciu o ten pierwiastek. 3 lata temu Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził Regionalną Strategię Innowacji do 2030 roku.

Zaletą pozyskiwania energii z wodoru jest powszechność i zeroemisyjność tego rozwiązania. Pierwiastek najłatwiej pozyskiwać z wody, która w przeciwieństwie w paliw kopalnych jest dostępna w każdym miejscu. Wielkopolska skupia się na wodorze, ale premiuje też inne niskoemisyjne źródła i nośniki energii. Nadmiar energii z wiatru czy słońca można za pomocą wodoru zmagazynować. Właśnie przechowywanie zielonej energii jest największym problemem.

Na wodór stawia także Śrem. Przypomnijmy, że trwają prace nad budową osiedla zasilanego wodorem.

Dzięki wodorowi możliwe będzie zasilenie domów, fabryk, a nawet pociągów. Pierwiastek można też spalać otrzymując energię cieplną. Co ważne, technologia jest całkowicie bezpieczna. Wodór nie jest wybuchowy, jak chociażby gaz ziemny.

Obecnie technologie wodorowe są stosunkowo drogie, ale głównie ze względu na niską powszechność. Dla przykładu, w ciągu między 2009 a 2019 rokiem, koszt wybudowania instalacji fotowoltaicznej spadł 10-krotnie. Teraz dzięki nadwyżkom energii ze słońca, można produkować zielony wodór.

H2Wielkopolska RoadShow odbył się Śremie i czterech innych miejscowościach. Celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy naukowej oraz edukacja społeczeństwa na temat możliwości związanych z wykorzystaniem wodoru. Mieszkańcy mieli okazję zobaczyć urządzenia wykorzystujące wodorowe ogniwa paliwowe, wziąć udział w eksperymentach oraz grach i zabawach edukacyjnych.