środa, 7 czerwca 2023 | 08:58

Spacerując pomagali psim weteranom

Hasło tegorocznej edycji miało za zadanie zwrócić uwagę na psy wymagające stałej opieki, starsze i chory, które w schronisku przebywają od długiego czasu. W sobotę w międzygminnym schronisku dla bezdomnych zwierząt pod Śremem odbył się ósmy Spacer Gajowy. Na zaproszenie fundacji odpowiedziało kilkaset osób.

Cały dochód z tegorocznego spaceru zostanie przeznaczony na polepszenie warunków życia psich weteranów, czyli tych czworonogów, które spędzają w schronisku swoją starość. Gajowi weterani wymagają specjalistycznego leczenia, specjalnych kojców, czy przestrzeni aktywizujących przemianę tych psów. Zwierzęta to bardzo wrażliwe istoty, a budowanie zaufania z nimi trwa bardzo długo. Mówiono o tym podczas pikniku, który towarzyszył spacerowi. Na terenie schroniska swoje stoisko miała gajowa grupa interwencyjna.

Rodziny, które adoptowały psy przebywające w Gaju, należy liczyć w tysiącach. Schronisko jest znane z wysokiej liczby adopcji. Bywają takie miesiące, że tyle psów ile trafia do schroniska, tyle znajduje nowy dom.  W rajd terenowy z czworonożnymi przyjaciółmi wyruszyli nie tylko mieszkańcy regionu śremskiego, ale też innych zakątków Wielkopolski. Nie do zliczenia były osoby, które przyjechały z psami adoptowanymi w przeszłości właśnie w Gaju. Uczestnicy spaceru mieli do pokonania kilkukilometrową trasę wiodącą polami i lasami wokół schroniska. Po drodze znalazły się punkty kontrolne z zadaniami.

O tym, że schronisko jest niezwykłym miejscem, oprócz ogromnej armii wolontariuszy świadczy liczba adopcji i inicjowanych akcji społecznych. Dziś Gaj to już nie tylko zwykłe przytulisko. Rocznie do schroniska w Gaju trafia około 600 psów i kotów z 9 gmin z powiatów: śremskiego, kościańskiego i gostyńskiego.