czwartek, 8 czerwca 2023 | 07:36

Szachowali o puchar El-Budu

W minioną niedzielę w Dąbrowie odbył się XIII Turniej Szachowy o Puchar El-Budu, a jednocześnie I Grand Prix Wielkopolski w Szachach Szybkich. Frekwencja była zbliżona do tej rekordowej z ubiegłorocznej, po pandemicznej edycji zawodów. Do gry przystąpiło 107 zawodników z Wielkopolski, w tym wielu utytułowanych zawodników z arcymistrzem Jackiem Tomczakiem na czele.

Każdy rozegrał po 9 partii. Turniej przebiegał tempie 10 minut na partię plus 4 sekundy na ruch dla zawodnika. Po trwającej kilka godzin rywalizacji zwycięzca mógł być tylko jeden. Podobnie jak przed rokiem wygrał śremski szachowy arcymistrz Jacek Tomczak, który stracił zaledwie 0,5 pkt na dystansie dziewięciu rund. Tuż za nim ponownie uplasował się Marcin Sieciechowicz, a trzecie miejsce na podium wywalczył Sebastian Półtorak. Bardzo zacięta była walka o miano najlepszego zawodnika Piasta Śrem. Wśród kobiet triumfowała Marzena Kozłowska, najlepszym mężczyzną okazał się jej brat, Tomasz Kozłowski.

Wśród juniorów zwycięstwa wywalczyli Hanna Wakulik i Wojciech Werbliński. Specjalną nagrodę ufundowaną przez przedsiębiorcę i wydawcę książek historycznych – Krzysztofa Budzynia – otrzymał jedyny uczestnik – szachista amator z z Klubu Senior + Zygmunt Czubanowski. Pozostałe nagrody ufundował sponsor tytularny turnieju. Oprócz nagród za pierwsze trzy, były też upominki dla zwycięzców klasyfikacji juniorów, kobiet i poszczególnych progów rankingowych.

XIII Turniej Szachowy o Puchar El-Budu odbywał się w Sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dąbrowie.