wtorek, 20 czerwca 2023 | 22:28

Dziś przypada rocznica urodzin wybitnej artystki. Swoje prace tworzyła w śremskiej odlewni

20 czerwca 1930 roku urodziła się polska artystka – rzeźbiarka i twórczyni tkanin artystycznych – profesor Magdalena Abakanowicz. Przez lata była związana z Poznaniem, gdzie wykładała na dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym noszącym jej imię. Przez kilka lat regularnie bywała też w Śremie, gdzie powstawały rzeźby składające się na jej największe instalacje zewnętrzne. Współpraca ze śremską Odlewnia Żeliwa trwała od 2000 do 2005 roku. Najpierw powstało 112 postaci tworzących zespół rzeźb pod tytułem „Nierozpoznani”. Następnie w 2005 roku powstawała instalacja dla Chicago w Stanach Zjednoczonych.

Mówiła profesor Abakanowicz w połowie 2005 roku. Kilka miesięcy później ukończone prace zaprezentowała przed kamerami ogólnopolskich mediów.

Za współpracę z artystką odpowiadał nieżyjący już kierownik wydziału W-4 Bolesław Wośkowiak oraz pracownik odlewni Ryszard Cubal. Magdalena Abakanowicz regularnie odwiedzała Śrem, ponieważ osobiście przygotowywała fakturę każdej z rzeźb. Dlaczego wybitna rzeźbiarka wybrała zakład w Śremie? Otóż wówczas był to jedyny zakład w Polsce, który mógł wykonać te monumentalne dzieła bez spawania, które jest sprzeczne z naturą żeliwa. W Śremie pozostały 3 bezgłowe postacie. Dwie od kilku lat przykuwają uwagę osób przejeżdżających ulicą Mickiewicza. Ostatnia wita pracowników i gości wchodzących do biurowca Odlewni Żeliwa.