sobota, 1 lipca 2023 | 09:05

Wierni ze Śremu w drodze do Borku

W sobotę około 7 rano, sprzed kościoła Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie pielgrzymka do Borku Wielkopolskiego. Historia pielgrzymowania do Matki Bożej Boreckiej sięga 370 lat, co czyni to wydarzenie najstarszym tego typu w regionie.

Według źródeł historycznych, pierwsza pielgrzymka do Borku miała miejsce w 1653 roku, kiedy w mieście panowała epidemia dżumy. Mieszkańcy postanowili szukać ratunku u Matki Bożej i wyruszyli właśnie do Borku Wielkopolskiego. Tam szukali wsparcia i wypraszali łaski, by epidemia nie dziesiątkowała ludności miejskiej.

Wierni wyruszyli spod Fary i przeszli ulicami miasta – Farną, Placem 20 Października, Piłsudskiego, Mickiewicza i Gostyńską. Następnie drogą wojewódzką 434 kierowali się do Borgowa. Od tego miejsca trasa pielgrzymki przebiega głównie nieutwardzonymi duktami w sąsiedztwie pól i lasów. Do Borgowa wierni byli eskortowani przez policjantów śremskiej drogówki.

W Wieszczyczynie czeka na wiernych pierwsza dłuższa przerwa na zregenerowanie sił. Po 9:00 w tamtejszym kościele pw. św. Rocha odprawiona zostanie msza święta.

Pielgrzymi wrócą do Śremu wieczorem – autobusami lub własnym transportem.

O pielgrzymce na naszej antenie opowiadał Michał Mieloszyński