poniedziałek, 7 sierpnia 2023 | 09:42

Chcą tchnąć życie w śremski rynek

Śrem dołącza do miast, które aktywnie walczą z betonozą w przestrzeni publicznej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w przyszłym roku ruszą prace modernizacyjne na rynku, po których centralny plac w mieście nabierze zupełnie innego charakteru. Plac 20 Października remontowany był ostatnio ponad 10 lat temu.

Pewnie wątpliwości Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków miał budzić właśnie przede wszystkim krótki czas jaki minął między ostatnim remontem rynku, a tym planowanym w przyszłym roku oraz wprowadzanie drzew w miejscu, które powinno być w jego ocenie jednak sporych rozmiarów pustym placem. Po wielu rozmowach udało się wypracować kompromis, dzięki któremu Plac 20 Października już wkrótce się zazieleni.

Oprócz nowej fontanny na rynku pojawi się także mobilna kawiarnia i dodatkowe przejście dla pieszych w kierunku restauracji Cafe Ole. Niewielkim zmianom ulegnie też zlokalizowany na placu pomnik poświęcony pomordowanym w 1939 roku śremianom. Na swoim miejscu ma pozostać także święta figura.

Nowo wyremontowany Plac 20 Października ma według projektu komponować się ze świeżo zmodernizowaną ulicą Kościuszki.

Charakterystyczna kostka brukowa pozostanie bez zmian, gdyż takie było wskazanie Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków. Aby sfinansować remont rynku, do końca września gmina Śrem ma obiegać się o 2 miliony złotych z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Z tych pieniędzy ma powstać także ogród róż przy ulicy Poznańskiej.