poniedziałek, 21 sierpnia 2023 | 09:17

Święto plonów we Włościejewicach

Sezon dożynkowy czas zacząć. Jako jedni z pierwszych w powiecie śremskim za tegoroczne plony dziękowali mieszkańcy Włościejewic-Ługów w gminie Książ Wielkopolski. Życzenia rolnikom złożyła osobiście Maria Zielińska-Sierpowska, sołtys Ługów oraz Sławomir Przybylski, sołtys Włościejewic.

Starościną tegorocznych dożynek ze strony Włościejewic była Bernadetta Kołodziejczak, która wprawdzie nie posiada gospodarstwa rolnego, ale od dwóch lat pełni funkcję przewodniczącej lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich i bardzo angażuje się w krzewienie szeroko pojętnych aktywności rolniczych. Poza tym, uczestnicy imprezy mogli w trakcie jej trwania spróbować gęsiny z ptaków hodowanych właśnie przez panią Bernadettę. Ze strony Ługów starostą dożynek został Hieronim Gajewski, prowadzący własne gospodarstwo rolne.

Centralnym punktem każdych dożynek jest przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych upraw oraz tradycyjny taniec wokół wieńca dożynkowego. Za odpowiednią oprawę obrzędu dożynkowego odpowiadał chór Consensus.