poniedziałek, 4 września 2023 | 08:33

Niezwykły ogród dla pensjonariuszy

Pacjenci Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Śremie mogą już w pełni korzystać z ogrodu sensorycznego. Zielony zakątek powstał dzięki współpracy placówki medycznej przy promenadzie z Fundacją na rzecz Wspierania Społeczności Lokalnej i Zespołem Szkół Rolniczych w Grzybnie. Pomysłodawcami zagospodarowania nieużytku na cele terapeutyczne byli sami pacjenci ZOLu.

Na dotychczas nieużywanym terenie powstały narzędzia do zabaw sensorycznych, drewniane skrzynie, oczko wodne, ławki, stoły, zagony na rośliny, doniczki ozdobne, dwa grille, a także zainstalowano oświetlenie całego placu.

Jak wspominał Zdzisław Guzikowski, oczko wodne ma nie tylko uspokajać swoim delikatnym szumem, ale także jonizować powietrze w okolicy. Zagony na rośliny zostały tak przygotowane, aby były łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych. Najważniejszym elementem ogrodu pozostają jednak rośliny, o które dbać będą pacjenci placówki.

Powstanie ogrodu sensorycznego przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym zostało sfinansowane w ramach 6. edycji konkursu grantowego „Moja mała ojczyzna” ogłoszonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.