Tadeusz Maliński urodził się w 1946 roku w Śremie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie w latach 1960-1964, zdobył maturę. Następnie w latach 1964-1969 studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Po studiach rozpoczął pracę na Wydziale Chemii Politechniki Poznańskiej, gdzie w 1975 roku obronił pracę doktorską. W 1979 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na uniwersytetach m.in. w Ann Arbor, Michigan, Houston i Teksasie. Od 1995 roku pełnił funkcję Visiting Profesora na Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii i od 1997 roku na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2000 roku objął imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio w Athens.
Jego główne zainteresowania badawcze skupiały się na bioelektrochemii i nowych materiałach do symulacji procesów fizjologicznych. Zasłynął z wynalezienia nanosensorów, które umożliwiają pomiar ilości cząsteczek tlenku azotu w pojedynczych komórkach w czasie rzeczywistym. To odkrycie miało ogromne znaczenie w medycynie. Jego badania pozwoliły na precyzyjny pomiar wartości wolnych rodników, co miało istotne implikacje dla wielu dziedzin medycyny.
Profesor Maliński został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Presidential Medal of Honor w USA, Kawalerskim Krzyżem Orderu Zasługi w Polsce oraz doktoratami honoris causa na wielu uniwersytetach na całym świecie. Został także dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla i otrzymał prestiżową nagrodę Gemi Award w 2003 roku za innowacyjne odkrycie w medycynie. Od 2018 roku patron Szpitala Powiatowego w Śremie.
Według nieoficjalnych doniesień profesor Maliński zostanie pochowany w Śremie.