czwartek, 21 września 2023 | 15:25

Śrem muralami stoi. Najnowszy prezentuje poetkę

Marzeniem od zawsze Anny Laski-Szmyt, dyrektor śremskiej biblioteki publicznej było, aby w Śremie pojawiało się coraz więcej murali. Do niedawna pewnie nie sądziła, że jedno z artystycznych naściennych malowideł pojawi się także na ścianie zarządzanej przez nią placówki. Cel udało się zrealizować i mury biblioteki od niedawna zdobi kolorowy wizerunek Pauli Wężyk, poetki która większość swojego życia związała ze Śremem. Mural powstał przy współpracy z Dagmarą Mandat z Fundacji Autentyczności w Sztuce, która w zeszłym roku miała okazję już realizować w Śremie jeden mural. Wtedy na ścianie bloku przy ulicy Okulickiego powstał wizerunek powstańca wielkopolskiego spod Śremu, Daniela Kęszyckiego. Przy okazji symbolicznej prezentacji muralu z wizerunkiem Pauli Wężyk, Dagmara Mandat zdradziła nieco kulis jego powstawania.

Inicjatorką powstania na ścianie biblioteki malowidła przedstawiającego postać poetki, była doktor Danuta Płygawko, która wraz z Ewą Bąk w zeszłym roku przygotowały książkę na temat życia Pauli Węzyk.

Po symbolicznym odsłonięciu muralu zaproszono wszystkich obecnych na wykład doktor Płygawko o patriotyzmie w życiu i twórczości Pauli Wężyk.