piątek, 22 września 2023 | 17:31

Szpital z nowym sprzętem, miliony na SOR

Urologia, OIOM, blok operacyjny, laryngologia, urologia i SOR – to oddziały, na które od kilku miesięcy trafia nowoczesny sprzęt zakupiony dzięki grantom z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. To ponad 2,5 mln złotych, za które lecznica zakupiła m.in. mikroskop, stół operacyjny, fiberoskop, cystoskopy, kilka wysokiej klasy aparaty USG, echo, system nadzoru łóżkowego czy aparat do analizy parametrów krytycznych.

Wisienką na torcie był zakup ambulansu transportowego dedykowana dla pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Dzięki temu zakupowi, spółka posiada już 4 ambulanse. Jeszcze kilka lat temu miała zaledwie jeden. We wtorek po południu ogłoszona została lista podmiotów, które otrzymają środki na modernizację sorów. Szpital w Śremie jako nieliczny w Wielkopolsce otrzymał dofinansowanie w maksymalnej kwocie.

Niemal 1,5 mld zł na modernizację, przebudowę, doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR trafi do ponad 150 podmiotów leczniczych na terenie całej Polski. Na 243 SOR-y funkcjonujące w Polsce, wnioski złożyło 207 placówek, a 152 z nich otrzymały dofinansowanie w kwocie od 2 do 15 mln złotych. Szpital w Śremie o blisko 15 mln i właśnie tyle otrzymał.

Szpital Powiatowy w Śremie jest jednym z największych beneficjentów programu. Co ciekawe, nie wszystkie lecznice w okolicy złożyły wnioski. O dofinansowanie nie starały się szpitale z Kościana, Gostynia czy Jarocina. Szpital średzki otrzymał z kolei 6 mln złotych. Prace mają ruszyć wraz z początkiem 2024 roku. Brane pod uwagę są dwa scenariusze – SOR tymczasowo zostanie przeniesiony do innej części szpitala lub remont będzie prowadzony etapami.