sobota, 30 września 2023 | 19:16

2,5 mln złotych na zabytki

Rozstrzygnięta została druga edycja Polskiego Ładu dla zabytków. Samorządy z terenu powiatu śremskiego otrzymały w sumie 2,5 mln złotych na renowację budynków wpisanych do rejestrów zabytków.

Największym beneficjentem środków z Programu Inwestycji Strategicznych jest gmina Książ Wielkopolski, która otrzyma 960 tysięcy złotych na renowację elewacji budynku dworu w Chrząstowie, w którym mieści się niepubliczna szkoła podstawowa. Za niemal 260 tysięcy gmina Brodnica wyremontuje wnętrza starej szkoły w Brodnicy, która jest obecnie siedzibą Biblioteki Publicznej. Z kolei parafia w Żabnie otrzymała wsparcie w wysokości 137 tysięcy 200 złotych. Za tę kwotę wykonany zostanie etap prac konserwatorskich drewnianej elewacji świątyni od wieży do naw bocznych.

Gmina Dolsk wytypowała budynek w Mszczyczynie. Mowa o zabytkowej starej szkole, w której obecnie mieszczą się mieszkania komunalne. Termomodernizacja i remont dachu został dofinansowany kwotą 441 tysięcy. W pierwszej edycji Polskiego Ładu dla zabytków gmina Śrem wyremontowała dach budynku Szkoły Podstawowej nr 2. Teraz kolejnych 400 tysięcy złotych pochłonie odrestaurowanie elewacji.

Dwa granty na sumę niemal 300 tysięcy złotych zdobył powiat. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na modernizację dworu, który stanowi główny budynek Zespołu Szkół Rolniczych w Grzybnie, a druga część na modernizację wejścia głównego do budynku starostwa powiatowego w Śremie.

Obecnie samorządy czekają na rozstrzygnięcia w kolejnej edycji Polskiego Ładu, z której finansowane mają być inwestycje oświetleniowe. Niewykluczone, że rozstrzygnięcia nastąpią jeszcze przed wyborami.