poniedziałek, 23 października 2023 | 10:46

Nowy asfalt i chodniki w Chrząstowie

W 2021 roku drogowcy przebudowali 3 kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 436 w Chrząstowie. Równiejsza i bezpieczniejsza droga kończyła się nagle w połowie wsi. Zapowiadana kontynuacja prac nastąpiła w lipcu tego roku, a obecnie prace są już na finiszu.

W ramach remontu odtworzone zostały rowy odwadniające, powstała też kanalizacja deszczowa ze studzienkami przykrawężnikowymi. Co najbardziej cieszy mieszkańców to zupełnie nowe chodniki. Dukt dla pieszych powstał po południowej stronie jezdni, aż do skrzyżowania w kierunku Jarosławek. Na wysokości sklepu zbudowane zostało przejście dla pieszych z elementami dla osób niewidomych i niedowidzących, które połączy obie ścieżki dla pieszych.

Nowością jest utwardzona zatoka parkingowa w pobliżu. Utwardzone zostały również zjazdy na posesje i tereny rolnicze. Najważniejszy etap prac – układanie masy bitumicznej był prowadzony w ostatnich dniach i polegał na ułożeniu dwóch warstw asfaltu wzmocnionego specjalną siatką. Obecnie drogowcy porządkują pobocza i przygotowują się do malowania oznakowania poziomego.

Większość prac prowadzi lokalna firma z Książa Wielkopolskiego, a generalnym wykonawcą jest Colas Polska. Wartość kontraktu to niemal 3 miliony 800 tysięcy złotych.