wtorek, 24 października 2023 | 17:28

Spódnice wolności. Czym są?

To były ostatnie warsztaty w ramach cyklu „Sukces kobiecy dawniej i dziś”. Tym razem uczestniczki zaproszono do siedziby Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim, gdzie dowiedziały się czym są „spódnice wolności”.

Ta idea polega na tym, że zapraszamy kobiety do wspólnego tworzenia i odtwarzania swojej własnej herstorii, czyli do docierania korzeni ich pochodzenia, przekazu międzypokoleniowego, który został im przekazany przez babki, prababki i kobiety w ich rodzinie. I drogą do tego przekazu, tym językiem treści są dla nas tekstylia, czyli materiały, którymi otaczaliśmy się w dzieciństwie, którymi otaczamy się i towarzyszą nam całe życie. Projekt polega na tym, że tworzymy i wyszywamy spódnice. Idea została zaczerpnięta od holenderskiej feministki Boissevain-van Lennep, która wymyśliła ten projekt po II wojnie światowej.

Katarzyna Wala, KOLEKTYW SKIRT OF LIFE

My dzisiaj faktycznie realizujemy warsztat Wolność Spódnicy Zapisana. Będzie on dotyczył herstorii kobiecych, zarówno tych, które gdzieś tam są, powiedzmy, zakorzenione w historii, dotyczą idei spódnicy wolności, jak i również historii uczestniczek, które dzisiaj się zapisały na spotkanie i opowiedzą nam właśnie swoje historie związane z innymi kobietami, również z ich poczuciem wolności, z ich dochodzeniem do tej, że tak powiem, wolności. Będziemy też szyły spódnice i jednocześnie rozmawiały właśnie o tych historiach.

Monika Bulińska, dyrektor biura UGRŚ

Boissevain-van Lennep działała podczas II Wojny Światowej w holenderskim ruchu oporu, dlatego niemieckie władze okupacyjne wysłały ją do obozu koncentracyjnego. Tam przyjaciele dostarczyli jej szal uszyty z ważnych dla niech fragmentów tekstyliów, głównie związanych z dzieciństwem. Gdy największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości dobiegł końca, Boissevain-van Lennep postanowiła przekuć tę idee na wszystkie kobiety odrodzonej Holandii. Kluczem miały być znoszone w czasie wojny spódnice.

Metodą szycia i tworzenia tej spódnicy jest patchwork. Patchwork, czyli zszywanie ze skrawków różnych materiałów, różnych opowieści, różnych naszych doświadczeń nowej jakości. My zapraszamy do tego, aby tą jakością była taka rozwaga i zastanowienie się nad losami swojego życia, nad tym w jaki sposób kto wtłaczał w nas różne przekonania i abyśmy to wszystko, tą opowieść całą stworzyły i zapisali na naszej spódnicy.

Katarzyna Wala, KOLEKTYW SKIRT OF LIFE

Tekstylia mają u pań nie tylko pomóc zrozumieć własną przeszłość i tożsamość, ale także pobudzić często niedoceniany zmysł ludzki jakim jest dotyk.