środa, 25 października 2023 | 11:01

Prof. Tadeusz Maliński pochowany zostanie w Śremie

Profesor Tadeusz Maliński, wybitny polski naukowiec, Śremianin i patron szpitala powiatowego, zmarł 13 września tego roku w Lancaster w stanie Ohio w USA. Już od dłuższego czasu nieoficjalnie można było usłyszeć, że naukowiec ma zostać pochowany w Śremie. Rodzina profesora Malińskiego poinformowała, że tak właśnie się stanie. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w kościele farnym w poniedziałek, 6 listopada o godzinie 14.00. Po nabożeństwie, pogrzeb odbędzie się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Cmentarnej.

Tadeusz Maliński urodził się w 1946 roku w Śremie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego w Śremie w latach 1960-1964, zdobył maturę. Następnie w latach 1964-1969 studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Po studiach rozpoczął pracę na Wydziale Chemii Politechniki Poznańskiej, gdzie w 1975 roku obronił pracę doktorską. W 1979 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował na uniwersytetach m.in. w Ann Arbor, Michigan, Houston i Teksasie. Od 1995 roku pełnił funkcję Visiting Profesora na Uniwersytecie w Bernie w Szwajcarii i od 1997 roku na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 2000 roku objął imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio w Athens.

Jego główne zainteresowania badawcze skupiały się na bioelektrochemii i nowych materiałach do symulacji procesów fizjologicznych. Zasłynął z wynalezienia nanosensorów, które umożliwiają pomiar ilości cząsteczek tlenku azotu w pojedynczych komórkach w czasie rzeczywistym. To odkrycie miało ogromne znaczenie w medycynie. Jego badania pozwoliły na precyzyjny pomiar wartości wolnych rodników, co miało istotne implikacje dla wielu dziedzin medycyny.

Profesor Maliński został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Presidential Medal of Honor w USA, Kawalerskim Krzyżem Orderu Zasługi w Polsce oraz doktoratami honoris causa na wielu uniwersytetach na całym świecie. Został także dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla i otrzymał prestiżową nagrodę Gemi Award w 2003 roku za innowacyjne odkrycie w medycynie. Od 2018 roku patron Szpitala Powiatowego w Śremie.

Profesor Tadeusz Maliński zmarł w wieku 77 lat.