Koncepcja rewitalizacji najstarszego śremskiego zieleńca sięga 2017 roku. Wtedy też powstał projekt odnowienia parku po lewej stronie od głównej alei.
Park Powstańców Wielkopolskich jest w strefie ochrony konserwatorskiej układu urbanistycznego miasta, więc wszystkie ustalenia, uzgodnienia w tym zakresie muszą się odbywać z Wielkopolskim Konserwatorem Zabytków. Po przeprowadzonej inwentaryzacji i uzyskanej zgodzie od tej instytucji na przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych, wycince drzew, krzewów. Prace te stopniowo ruszyły już od 2018 roku. Przypomnę, że w 2018 roku doczekaliśmy się nowych alejek spacerowych z nowym oświetleniem. Przede wszystkim tu wokół fontanny, również zejście skarpowe.
Robert Mielcarek, Naczelnik Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Śremie
W kolejnych latach odbudowane zostało oczko wodne oraz wiaty dla zwierząt w śremski zoo. W tym roku przyszedł czas na nasadzenia.
Posadzimy blisko 40 sztuk drzew, które już będą się oznaczać konkretną wielkością. To wszystko są gatunki rodzime. Mówimy tutaj o lipie, buku, klonach, cisach, jałowcach. Dalej blisko 1800 wszelkiego rodzaju krzewów, w tym również krzewy róż. Także liczba tych nowych nasadzeń się robi tutaj imponująca.
Robert Mielcarek, Naczelnik Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Śremie
Do tego jeszcze 1300 bylin. Niskie rośliny zostały posadzone w ubiegłym tygodniu, a wykonawca zadania czeka jeszcze na drzewa. Dobór gatunków roślin był przedmiotem konsultacji z konserwatorem zabytków.
Z uwagi na to, że jest to park pod ochroną konserwatorską, nasadzenia są w gatunkach rodzimych, a przede wszystkim w takich odmianach i gatunkach, które były znane i stosowane na moment zakładania tego parku. Czyli trzeba też sięgnąć lat okresu międzywojennego, kiedy ten park powstawał.
Robert Mielcarek, Naczelnik Pionu Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Śremie
W ramach rewitalizacji zieleńca planowane jest odnowienie, a właściwie wymiana nie działającej od lat fontanny. To jednak prace wyceniane na kilkaset tysięcy złotych i ich realizacja zależy od możliwości budżetowych gminy. Tegoroczne prace w największym śremskim parku kosztowały 131 tysięcy złotych, z 92 tysiące gmina pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.