piątek, 27 października 2023 | 09:20

84 lata od krwawej zbrodni na mieszkańcach Książa i Dolska

Publiczna egzekucja wybranych przedstawicieli inteligencji polskiej w październiku 1939 roku odbyła się nie tylko w Śremie, ale także w Książu Wielkopolskim. Stracono tam mieszkańców miasta i okolic, jak również tych związanych swoją codziennością z ziemią dolską. Wspólne uroczystości dla obu gmin odbyły się w Książu Wielkopolskim, gdzie w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej i św. Mikołaja odprawiono okolicznościową mszę świętą. Tam też burmistrz Książa, Teofil Marciniak przytoczył kilka wspomnień znanych Polaków, którzy dobrze pamiętali początek II Wojny Światowej. Można było wtedy usłyszeć między innymi relację pisarki opowiadań dla dzieci i młodzieży, Wandy Chotomskiej.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wraz z asystą kompanii honorowej 6. batalionu dowodzenia Sił Powietrznych przeszli na rynek miejski.

Jednym z ostatnich punktów obchodów 20 października było złożenie kwiatów pod pomnikiem ku czci rozstrzelanych mieszkańców Książa Wielkopolskiego i Dolska.