środa, 15 listopada 2023 | 11:08

Nowości na śremskiej porodówce i neonatologii

Od kilku lat śremska porodówka znajduje się w czołówce województwa. Od czasu modernizacji wnętrz na oddziale wprowadzono zmiany kadrowe, a także wiele udogodnień. W ostatnim czasie lecznica wydała grube pieniądze, aby zwiększyć komfort pacjentek i ich nowonarodzonych dzieci.

Jeżeli mówimy o ginekologii położnictwie, to w ostatnim czasie zakupiliśmy sprzęt do monitoringu KTG. Jest to sprzęt, który bada funkcje dzieci nienarodzonych jeszcze, zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ personel na oddziale ginekologii automatycznie jest informowany, jeżeli cokolwiek się dzieje i ma możliwość szybko zareagować w danej sytuacji.

tłumaczy Michał Sobolewski, prezes Szpitala Powiatowe im. Tadeusza Malińskiego w Śremie

To nie koniec, bo oprócz spięcia aparatów KTG w jeden system, blok porodowy wzbogacił się o wyposażenie umożliwiające przeprowadzenie coraz bardziej popularnych porodów wertykalnych.

Każda inna pozycja nieleżąca, czyli nasze pacjentki, nasze rodzące mogą skorzystać z piłki, mogą korzystać z drabinek i teraz co najważniejsze, mamy właśnie od niedawna liny porodowe i do tego jeszcze stołki czy krzesełka porodowe, co znacznie ułatwi przebieg porodu. Zresztą te pozycje wertykalne również uznaje się, że są niefarmakologiczną metodą łagodzenia bólu porodowego, co dla naszych pacjentek będzie myślę bardzo znaczną poprawą komfortu porodu.

wyjaśnia Anna Janiszewska, oddziałowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala w Śremie

Pierwsza pacjenta skorzystała już z nowych możliwości. Poród w pozycji wertykalnej przebiega szybciej i jest mniej dolegliwy dla mam. Śremski szpital zadbał też o opiekę poporodową maluchów. W lecznicy pracuje już gazometr, który jest urządzeniem spotykanym najczęściej w klinikach.

Mamy taki panel badań, w związku z tym nie musimy dziecku nakuwać bez przerwy żyły, możemy z dwóch kropli krwi pobranych z pięty utrzymać szereg informacji, które będą decydowały o leczeniu dziecka. To urządzenie służy również do pobierania i oceny krwi pępowinowej, czyli tego parametru krytycznego, który jest istotny dla nas w ocenie noworodka i ewentualnie w pilnej potrzebie odesłania do ośrodka wyższego rzędu, na przykład do składzania mózgu. W związku z tym badanie wykonane jest zaraz po urodzeniu, nie ma tu żadnego czynnika czasowego, który by fałszował wynik i w związku z tym możemy natychmiast reagować, w zależności od tego, co na tym papierze będzie napisane.

tłumaczy dr n. med. Magdalena Świrkowicz, kierownik Oddziału Neonatologicznego

Roczny koszt wypożyczenia i obsługi gazometru to koszt 65 tysięcy złotych. Śremska neonatologia zyskała też dodatkowe dwa inkubatory.

Jest to inkubator, który nie tylko utrzymuje właściwą temperaturę, ale reguluje wilgotność i nastawy temperatury są uzależnione od pomiaru temperatury noworodka. W związku z tym wysoki klasy inkubator, szczególnie polecany dla wcześniaków.

dodaje dr Świrkowicz

Jak widać wszystkie nowe urządzenia współgrają z tymi zakupionymi w ostatnich latach przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na doposażenie neonatologii i bloku porodowego śremska lecznica wydała 270 tysięcy złotych.