piątek, 17 listopada 2023 | 08:41

Białe laski zaatakowały ratusz

Klub Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie zaprosił członków śremskiego koła Polskiego Związku Niewidomych na wycieczkę do ratusza. Nie była to jednak wizyta turystyczna, a raczej sprawdzian tego, jak budynek jest przystosowany do ich potrzeb.

Białe laski zaatakowały ratusz, tak można żartobliwie powiedzieć. A konkretnie zorganizowaliśmy taki wyjazd, wycieczkę do śremskiego Ratusza dla członków Śremskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych i Ociemniałych, z którymi na bieżąco współpracują, którzy się u nas w Klubie Relax spotykają. Bardzo się cieszymy, że członkowie tego koła mają okazję dzisiaj zobaczyć w jaki sposób jest przygotowany Śremski Ratusz, Śremski Urząd właśnie na niepełnosprawnych. Tym razem mamy właśnie te niepełnosprawności związane ze wzrokiem, z brakiem wzroku lub z ociemnieniem. 

tłumaczył Wojciech Majchrzak z Klubu Relax Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie

Rolę przewodników po udogodnieniach śremskiego magistratu objęli zastępca burmistrza Śremu Bartosz Żeleźny oraz sekretarz gminy Śrem Hanna Brukarczyk.

Poprosiłem Panią sekretarz, aby tutaj razem ze mną przywitała Państwa, ponieważ Pani sekretarz jest tak naprawdę gospodarzem tego budynku. Odpowiada jednej z jej kompetencji, jest właśnie zapewnienie bardzo dobrego funkcjonowania Urzędu Miejskiego, czyli zajmuje się właściwie całym funkcjonowaniem Urzędu Miejskiego. Od kadr, przez płace i tak dalej, aż po techniczne funkcjonowanie tego budynku, aby zarówno nasi mieszkańcy, czyli klienci, którzy do nas przychodzą, mogli w odpowiednich warunkach załatwić sprawy, z którymi do nas przychodzą, a także urzędników, aby też w odpowiednich warunkach mogli Państwa, czyli naszych klientów obsługiwać.

mówił zebranym Bartosz Żeleźny, zastępca Burmistrza Śremu

Zastępca burmistrza Śremu wyjaśniał, że ze względu na zabytkowy budynek ratusza bardzo trudno było wprowadzać w nim dowolne zmiany. Pozostały więc dosyć strome schody, zainstalowano za to odpowiednią windę. W samym budynku z łatwością można znaleźć tablice z napisami w języku brajla, pomocą służy również pracownik przeszkolony do pracy z osobami o specjalnych potrzebach. Uczestnicy wizyty w ratuszu podczas rozmowy z burmistrzem Śremu, Adamem Lewandowskim podzielili się z nim swoimi obserwacjami na temat możliwości poprawy ich życia w mieście.