piątek, 17 listopada 2023 | 13:26

Brodnica świętowała

Stowarzyszenie Miłośników Dziedzictwa Narodowego zaprosiło do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. W tym celu w holu szkoły podstawowej w Brodnicy zorganizowano międzypokoleniową wieczernicę.

Dzisiaj mamy wieczornicę, na której będziemy wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne w związku z dniem 11 listopada. Także nasze stowarzyszenie razem z kołem gospodyń wiejskich, aktywne brodniczanki, organizujemy dzisiaj taką wieczornicę, gdzie mieszkańcy mogą przyjść, spotkać się.

mówił Radosław Franczak

Szkoła podstawowa w Brodnicy, w której zorganizowano wspólnie śpiewanie pieśni patriotycznych nosi imię Hymnu Narodowego. Nic więc dziwnego, że przy okazji wydarzenia sporo mówiono o Mazurku Dąbrowskiego i autorze słów tej pieśni, Józefie Wybickim.

Przy okazji 11 listopada śpiewamy Polski Hymn. To jest pieśń, która ma szczególne znaczenie. Dlaczego? Wszyscy się zastanawiali, co ten Wybicki wymyślił. Mówią niektórzy, że jak wszedł między oddziały mające polskie kokardy biało-czerwone, mówiące po polsku, była polska komenda, to w przypływie porywu ducha usiadł nocą i od ręki walnął pieśń legionowa. Inna teoria mówi, że najprawdopodobniej napisał tę pieśń na życzenie Jana Henryka Dąbrowskiego, ponieważ zgodnie z tradycją każdy oddział wojskowy miał swój hymn i maszerując sobie śpiewał. 

mówił Maciej Włodarski

Według Macieja Włodarskiego, wicedyrektora szkoły w Brodnicy, Józef Wybicki w swojej najsłynniejszej pieśni dał wskazówkę co do tego, w jaki sposób nasz naród może odzyskać niepodległość.