piątek, 17 listopada 2023 | 14:36

Dziś Dzień Wcześniaka. Na śremskiej neonatologii przebywają cztery maluchy

Szacuje się, że nawet co dziesiąte dziecko przychodzi na świat przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W tym dniu podejmowane są akcje mające na celu podniesienie świadomości na temat przedwczesnego porodu oraz problemów wcześniaków i ich rodzin.

Wcześniak to jest dziecko, które się przedwcześnie urodziło, przed 37 tygodniem życia. Ale wcześniak to nie jest małe dziecko tylko to jest dziecko, któremu jakaś sytuacja przerwała dojrzewanie, organizację odpowiednich narządów do funkcjonowania poza brzuchem mamy. Wcześniak może być z 36 tygodnia ciąży, ale wcześniak może być również z 23 tygodnia ciąży. W związku z tym skala, z jakim problemem rodzi się takie dziecko jest ogromna. Dzieci, które rodzą się blisko terminu ciąży w z reguły są trochę mniejsze, ale też nie mają takich bardzo dużych zaburzeń adaptacyjnych.

tłumaczy dr n. med. Magdalena Świrkowicz, Kierownik Oddziału Neonatologicznego Szpitala Powiatowego w Śremie

Mowa o dojrzałości płuc, układu krążenia i przewodu pokarmowego. U dzieci urodzonych po 23 tygodniu ciąży konieczne jest stymulowanie i częściowe zastępowanie przez urządzenia. Proces dojrzewania wcześniaka to proces pełen obaw, ale również małych sukcesów.

Żeby móc coś takiego zrobić, my musimy jako neonatolodzy ciągle się doszkalać, korzystać z doświadczeń naszych specjalistów polskich jak i zagranicznych. Również musimy szkolić pielęgniarki opiekujące się tymi dziećmi, bo opieka nad tymi dziećmi jest najistotniejsza, ale również musimy mieć odpowiedni do tego sprzęt. I w związku z tym pokazuję Państwu obraz pierwszego inkubatora, który powstał 120 lat temu, który pomógł dziecku tylko na 2,5 tygodnia opieki i potem niestety już się nie udało. I równocześnie chcę pokazać sprzęt aktualny, które dla mnie są rangą mercedesów. Te mercedesy w sposób bardzo bliski do warunków naturalnych w brzuchu pomagają tym dzieciom adaptować się.

dodaje doktor Świrkowicz

Jak podkreślała doktor Świrkiewicz, ma ona ogromne szczęście pracować w szpitalu, który dysponuje nowoczesnym sprzętem. W ostatnich tygodniach lecznica zakupiła ze środków własnych za ponad ćwierć miliona złotych m.in. dwa nowoczesne inkubatory. Wiele urządzeń na śremskiej neonatologii przyozdobionych jest serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To ogromna pomoc fundacji, dzięki której udało się uratować życie i zdrowie nie jednego malucha.

Od jakiegoś czasu w śremskim szpitalu podnieśliśmy poziom referencyjny naszego oddziału neonatologicznego na drugi. Dzięki temu przez zakup nowej infrastruktury, nowego sprzętu oraz dobrze wyszkolonej kadrze na czele z panią ordynator, panią doktor Świrkowicz, jesteśmy w stanie pomagać wcześniakom w tych pierwszych chwilach po porodzie. Muszę powiedzieć, że mamy już pierwsze sukcesy. Każdy wcześniak, który znalazł się na naszym oddziale uzyskuje jak najwyższą pomoc i z sukcesem wychodzi do domu.

mówi Michał Sobolewski, prezes Szpitala Powiatowego w Śremie

W piątek na neonatologii przebywało czworo wcześniaków, co zdarzenia się sporadycznie. Tego dnia rodzice wcześniaków przebywających na oddziale otrzymali drobny upominek z rąk prezesa szpitala.