poniedziałek, 20 listopada 2023 | 12:12

„Baśka” królowała w Dąbrowie

Szkoła Podstawowa w Dąbrowie to nie tylko placówka edukacyjna, ale również miejsce integracji lokalnej społeczności. W sobotę w hali sportowej rywalizowali miłośnicy gier karcianych, którzy spotkali się podczas Wojewódzkiego Turnieju Kopa Sportowego. Jednocześnie wydarzenie było drugim Memoriałem Radosława Małyszki. Nad całością patronat objął starosta śremski Zenon Jahns. Do Dąbrowy zjechało się 96 zawodników – dokładnie tylu samo co w ubiegłym roku. Rywalizacja trwała aż 6 godzin.

Na czym polega gra w popularną m.in. w Wielkopolsce „baśkę”? Przy stole zasiada czterech graczy, którzy korzystają z talii 16 kart. Gra podzielona jest na dwie części: licytację i rozgrywkę, kończy się po rozegraniu 32 rozdań. Zwycięzcą jest gracz, który zdobył najwięcej punktów.

Turniej w Dąbrowie zwyciężył Józef Słomianny przed Markiem Makronowskim i Bogdanem Kowalką. Organizatorzy przygotowali specjalne nagrody dla najlepszych graczy z terenu powiatu śremskiego, które zdobyli Barbara Skórzewska i Jerzy Majchrowicz. Zwycięzcy otrzymali puchary i nagrody rzeczowe. Te ostatnie przypadły aż 30 zawodnikom, którzy uzyskali największą liczbę punktów. Gościem honorowym była córka patrona turnieju Radosława Małyszki – Paulina Świdurska, z mężem Błażejem i synem Ksawerym.