piątek, 8 grudnia 2023 | 09:42

Wyróżniono blisko 30 sportowców i trenerów

Sala restauracji Cztery Korony była miejscem, w którym w tym roku odbyła się Śremska Gala Sportu. To druga edycja wydarzenia zainicjowanego przez powołaną kilka lat temu Śremską Radę Sportu.

Inicjatywa potrzebna. Myślę, że sportowcy, szczególnie tutaj na terenie gminy Śrem w ostatnich 4-5 latach, to sporo sukcesów. I to nie tylko młodzieży, ale też dorosłych. A więc jest też okazja o przedstawieniu w ogóle perspektywy rozwojowej, jeżeli chodzi o sport. I podsumowaniu tych najlepszych wyników, które miały miejsce. 

mówi Adam Lewandowski, Burmistrz Śremu

Wyników osiągniętych w 2022 roku, bo to one były oceniane przez komisję. Ta odrzuciła tylko jeden wniosek, a pozostali zgłoszeni zawodnicy i trenerzy zostali wyróżnieni przez kapitułę. W sumie nagrody pieniężne otrzymało 28 osób.

To nie są wielkie gratyfikacje dorośli, to są takie gratyfikacje do 2,5 tysiąca złotych. Ale myślę, że też przede wszystkim chodzi, abyśmy pokazali społeczeństwu, jakie to są sukcesy. One nieraz w codzienności nie są doceniane, a na takiej gali podsumowującej jak najbardziej możemy to zrobić, dobrze sprzedać medialnie dla całego społeczeństwa.

dodaje włodarz

Jako pierwsi wyróżnienia odebrali teakwondziści reprezentujący barwy Rapidu Śrem – Alicja Skrzypczak, Jan Walkiewicz, Klaudia Rembielak, Nadia Skotarczak, Maksymilian Marciniak, Mikołaj Suszczewicz, Patryk Pieczyński. Na liście nagrodzonych znaleźli się także ich trenerzy – Piotr Wesołek, Artur Kowalski, Zuzanna Kowalska i Krzysztof Łabutka. Za sukcesy na mistrzostwach polski wyróżnione zostały bokserki warty Natalia Pulcidis, Magdalena Lange oraz trenujący z nimi Patryk Klupś. W 2022 roku na wysokie miejsca mistrzostw polski w kolarstwie MTB zdobyli reprezentanci Komety Śrem – Zuzanna Sznura, Bruno Adamczak. Nagrodę burmistrza odebrała również ich trenerka Alina Zalewska.

To nie jest łatwy sport, to zwłaszcza bardzo trudny sport, bo tak naprawdę wymaga i kondycji, i takich umiejętności technicznych na rowerze. Generalnie właśnie te techniczne umiejętności na rowerze zwykle te dzieci zniechęcają. Ale my proponujemy zawsze naukę tej techniki poprzez zabawę. I przez tą właśnie fajną zabawę, poprzez ciekawe właśnie jakieś takie pozabawowe rzeczy można tę technikę przemycić. W przypadku sportu dzieci i młodzieży to nigdy nie jest tak, że jesteśmy nastawieni na wyniki. Wyniki się robią zawsze przy okazji. Są długoterminowe cele rozwojowe. Tak naprawdę młodzież dzieci kształtuje się w ten sposób, żeby maksymalizację ich wyników osiągać dopiero w dorosłości.

mówi Alina Zalewska, z klubu kolarskiego KOMETA ŚREM

Podczas gali sportu wyróżnieni nie zostali wyłącznie młodzieżowcy. Dobrze znany w sportowym środowisko Wiesław Musiał otrzymał nagrodę za II miejsce na mistrzostwa świata masters w Finlandii. Nagrodę za dwa osiągnięcia zdobył szachista Jacek Tomczak. Jako zawodnik wywalczył VI miejsce w 79, indywidualnych mistrzostwach polski, a jego podopieczny Jan klimkowski zajął 1 miejsce na drużynowych mistrzostwach europy w Grecji. Pokaźna grupa siedmiorga laureatów reprezentowała śremskie kluby petanque. Nagrodzeni zostali Piotr Milicki, Stefan Bartkowiak, Janusz Stępniak, Mirosław Misiorny, Jacek Boiński, Tadeusz Tomczak i Grażyna Wojciechowska. Burmistrz Śremu wyróżnił również motorowodniaków – zwycięzcę międzynarodowych mistrzostwa Polski w Trzciance Marcina Kociuckiego oraz jego trenera i tatę Jarosława Kociuckiego.

Każdy sezon w naszym sporcie jest bardzo ciężki, jest pełen wyzwań, ale mamy bardzo dobre wsparcie i w powiecie i w gminie mam wielu sponsorów i zawsze walczymy do końca. W sezonie 2022 udało mi się przełamać pasę i w końcu stanąłem na podium. Pierwszy raz zdarzyło nam się to na Litwie, w miejscowości Kupiszki. Po sześciu dniach przyjechaliśmy do Trzcianki na eliminacje Mistrzostw Polski, także zająłem pierwsze miejsce. Później Rogoźno oraz Chodzież dwa razy drugie miejsce, także sezon był to bardzo fajny, ale nie siadamy na laurach. Każdy rok to jest dla nas kolejne wyzwanie i na kolejne lata mamy już przygotowane plany. Sport motorowodny charakteryzuje się tym, że faktycznie jest troszkę mniej znany, ale jest bardzo efektowny moim zdaniem. Ja już to znam od kuchni, bo jako pięciolatek chodziłem średnio na te zawody, oglądałem je z dużym zafascynowaniem i teraz mogę powiedzieć, że jest to sport niebezpieczny, kosztowny, ale jak każde hobby, wszyscy ludzie, którzy mają zainteresowania doskonale wiedzą jak to jest brnąć do przodu, jak to jest walczyć. 

mówi Marcin Kociucki, ZAWODNIK KLUBU SPORTOWEGO 50 ŚREM

Na koniec specjalne wyróżnienie – z okazji 40 lat pracy trenerskiej – włodarz Śremu wręczył Leszkowi Jankowiakowi, twórcy Szkoły Walki Leo. Śremską Galę Sportu swoim występem uświetnili Roksana Tutaj i Maciej Skrzypczak.