niedziela, 31 grudnia 2023 | 18:28

Dlaczego Sylwester jest katorgą dla zwierząt?

Huk petard czy feria barw po wystrzeleniu fajerwerków może być powodem bardzo nieprzyjemnych doznań dla naszych domowych pupili. Zwierzęta nie zdają sobie sprawy skąd i dlaczego pojawiają się głośne dźwięki i jaskrawe kolory, wpadają przez to w panikę i starają ratować się chaotyczną ucieczką, która może skończyć się dla nich nawet tragicznie. Taka reakcja czworonogów może wynikać na przykład z ich znacznie wrażliwszego niż u ludzi narządu słuchu.

Rozróżnianie, odniesienie w ogóle tych dźwięków dla zwierząt jest diametralnie, wręcz biegunowo różne niż dla nas, dla ludzi, że zakres słyszalności jest o wiele większy na przykład u psów i kotów. My słyszymy, jeżeli chodzi o częstotliwość, czyli te drgania takie słyszalne, to jest między 20 a 20 tysięcy herców. Zwierzęta słyszą o wiele w szerszym zakresie, nawet psy 45-60 tysięcy herców, a koty nawet 100 tysięcy herców. Jeżeli chodzi o natężenie dźwięku wyrażone w decybelach, również ta słyszalność jest zupełnie inna u zwierząt naszych psów czy kotów. Sam narząd słuchu jest bardziej czuły.

tłumaczy behawiorysta Grzegorz Kałużny

Każdy zwierzak potrafi reagować na huk petard inaczej, ważne jest aby na czas Sylwestra zapewnić czworonogom jak najbardziej komfortowe warunki.

Wyprowadzanie psów powinno być pod kontrolą na uprzęży, dobrej uprzęży takiej, która w razie paniki psa nie skutkuje tym, że pies ucieka, smycz w ogrodzonym terenie i nie w okresie bardzo intensywnego stosowania, czyli właśnie nie za 5-12. To są takie momenty, kiedy powinniśmy szczególnie dbać o nasze zwierzęta, rozumieć ich sytuację, że ta panika bardzo często skutkuje taką ucieczką. Absolutnie nie poleca się zostawiania psów na zewnątrz przywiązanych, np. podczas pobytu w sklepie to jest już dramatyczne. Nawet te psy, które przebywają na zewnątrz powinny być zamknięte po czasie takiej ucieczki panicznej. Mogą również płoty nie być żadną przeszkodą i wtedy pies ucieka i ma z tym ogromny problem.

dodaje Kałużny

A jak pomóc pupilowi będąc z nim już w mieszkaniu lub w domu?

Troszkę mu zminimalizować te dźwięki, które są z zewnątrz charakterystyczne dla petard i wystrzałów. Robić troszkę głośniej radio, zaciemnić to pomieszczenie, żeby również te świetlne symbole petard nie były dla nich traumatyczne. Umożliwić im przebywanie w tych miejscach, które czasami wydają się wręcz irracjonalne, bo psy wtedy wchodzą do szafy, do łazienek. Ja znam przypadek, kiedy pies, niewielki piesek w tym okresie wchodził do pralki i to było dla niego najbardziej bezpieczne miejsce.

dodaje

Towarzyszące obchodom Sylwestra petardy i fajerwerki są szkodliwe nie tylko dla domowych czworonogów. Dzikie zwierzęta również bardzo słabo znoszą efekty użycia środków pirotechnicznych i na przykład ptaki potrafią w panice zderzać się z napotkaną przeszkodą.