środa, 10 stycznia 2024 | 08:54

Zniszczona ściana i dach. W wybuchu pieca w Feliksowie ranny został mężczyzna

Jedna osoba została ranna w wybuchu pieca w miejscowości Feliksowo w gminie Książ Wielkopolski. Uszkodzony został dach, komin i ściana szczytowa budynku gospodarczego. Do zderzenia doszło we wtorek krótko po godzinie 14. Na miejscu pracowali strażacy, zespół ratownictwa medycznego oraz nadzór budowlany.

Zgłoszenie o wybuchu wpłynęło do śremskiej straży pożarnej o 14:14. Dyżurny wysłał na miejsce 3 zastępy JRG Śrem oraz ochotników z Książa Wielkopolskiego i Chrząstowa.

Po przybyciu na miejsce, w rozpoznaniu ustalono, że w budynku gospodarczym doszło do wybuchu pieca na paliwo stałe, w wyniku czego częściowemu uszkodzeniu uległa ściana i dach budynku. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba, która doznała licznych ran szarpanych spowodowanych wybuchem. Do zadań przybyłych na miejsce zastępów należało zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz udzielenie KPP poszkodowanemu mężczyźnie – wsparcie psychiczne, zaopatrzenie ran oraz ręczna stabilizacja kończyn.

relacjonuje obecny na miejscu akcji dowódca JRG Śrem, mł. kpt. Piotr Michalski

Rannym mężczyzną zajął się zespół ratownictwa medycznego ze śremskiego szpitala. W pogotowiu był śmigłowiec LPR z bazy w Poznaniu, jednak ostatecznie nie było potrzeby wykorzystania lotniczego ambulansu. Strażacy wezwali nadzór budowlany bowiem uszkodzenia dachu, komina i szczytowej ściany stwarzały ryzyko zawalenia się budynku. Inspektor ma się wypowiedzieć na temat dalszego losu budynku.

Do wybuchu doszło najprawdopodobniej ze względu na niekontrolowany wzrost ciśnienia w kotle i instalacji grzewczej.