środa, 24 stycznia 2024 | 09:47

W Śremie usunęli raka innowacyjną metodą

Doktor Paweł Uchman, ordynator śremskiej ginekologii był operatorem i szefem zespołu, który 13 grudnia przeprowadził operację raka endometrium przy zastosowaniu nowej metody leczenia.

Przeprowadziliśmy na oddziale operację pobrania biopsji węzłów wartowników w dole biodrowym i w dole zasłonowym w raku endometrium. Innowacyjność tej operacji polega na tym, że pozwoliła ona na jednoczesną poprawę efektów terapeutycznych przy zminimalizowaniu powikłań związanych z rozległością zabiegu.

tłumaczy dr n. med. Paweł Uchman

Mniej inwazyjna dla organizmu operacja była trudnym wyzwaniem. Kluczowe jest prawidłowe zlokalizowanie tzw. węzła wartownika.

Podajemy radioizotop do guza nowotworowego i następnie ten izotop razem z chłonką spływa do węzłów chłonnych. Pierwszy węzeł, który zostaje zajęty przez radioizotop, jest nazywany węzłem wartownikiem. Jeżeli uda nam się go wyznaczyć i pobrać do biopsji, jeżeli uda nam się udowodnić, że w tym węźle nie ma przerzutów nowotworowych, to wtedy jednocześnie wiemy, że w żadnym innym węzłach nie będzie przerzutów i nie musimy wtedy poszerzać dalej operacji.

mówi lekarz

Pacjenta ma się dobrze. Operacja trwająca ponad 3 godziny przebiegła bez komplikacji, obyło się bez powikłań. W tej chwili pacjentka znajuje się w trakcie końcowej diagnostyki pooperacyjnej, lekarze oczekują na ostateczne wyniki, które pozwolą zaplanować dalsze leczenie.

W śremskim szpitalu mogliśmy przeprowadzić tę operację ze względu na dostępność sprzętową, którą posiadamy i wypracowane metody znakowania radioizotopowego węzłów wartowników dla raków piersi. Dlaczego? Dlatego, że od jakiegoś czasu operowane są tutaj również nowotwory piersi.

tłumaczy dr Uchman

Operacje usuwania nowotworów piersi śremska lecznica prowadzi od kilku lat, wykorzystując tę samą metodę. Rak trzonu macicy, inaczej rak endometrium, to nowotwór złośliwy błony śluzowej macicy.