niedziela, 18 lutego 2024 | 11:15

Rondo WOŚP w Śremie? Chce tego Krówka Mała

Według ustaleń gminy Śrem i Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Alei Solidarności w niedalekiej przyszłości ma powstać rondo. Na razie nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy prace budowlane ruszą, ale już pojawiła się za to propozycja nazwy dla nowego ronda. Swój pomysł przedstawiła niedawno Grupa Nieustannych Optymistów Krówka Mała, która odpowiada co roku za organizację w Śremie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pomysł, aby spróbować takie miejsca jakieś w Śremie znaleźć. Nosiliśmy się z tym pomysłem już od ładnych kilku lat. Wciąż był kłopot gdzie to może być. To też nie jest nasze odkrycie, bo w Polsce takich miejsc, mostów, rond, ulic, skwerów jest mnóstwo. I chcieliśmy. Teraz się nadarzyła okazja i myślę, że bliskość szpitala im. Tadeusza Malińskiego, powiatowego szpitala w Śremie i tego ronda jakby oczywiście nasunęła nam pomysł i takie skojarzenie, że to jest dobre miejsce, żeby to właśnie tutaj po 32 latach wspólnego grania mieszkańców Śremu, jak pokazują ostatnie wpisy w mediach społecznościowych, przynajmniej części, ale dużej części myślę, żeby wspólnie o takie coś zawnioskować.

mówi Grzegorz Pawlak z Krówki Małej

Pismo w tej sprawie przy okazji podsumowania ostatniego finału zostało przekazane na ręce burmistrza Śremu, Adama Lewandowskiego. Włodarz entuzjastycznie odniósł się do pomysłu stowarzyszenia.

Ja jestem bardzo szczęśliwy, że taka w ogóle inicjatywa się pojawiła. Myślę, że Orkiestra gra od samego początku. To już edycja, już nie pamiętam, która, 32? Ja sam, jako jeszcze dyrektor szkoły nr 5 i pracownik urzędu zawsze bierzemy aktywny udział, bo uważam, że to jest szlachetna inicjatywa i sądzę, że poddane to zostanie całej procedurze administracyjnej, bo to nie jest tak, że na biurku burmistrza się pojawia i można zaakceptować, ale całym sercem będę wspierał tą inicjatywę.

mówi Burmistrz Śremu Adam Lewandowski

W piśmie Krówki Małej czytamy, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko zbiórki pieniędzy dzięki którym udało się zakupić ponad 70 tysięcy urządzeń dla szpitali i placówek medycznych, ale także społeczny fenomen nie tylko na polską skalę.

Złożyliśmy na ręce pana burmistrza, ponieważ on nie pierwszy raz też z nami podtrzymuje finał orkiestry, zresztą zawsze wspierał te działania i organizacje, ale zdajemy sobie sprawę, że takie pismo musi wpłynąć oficjalnie do Urzędu Mińskiego i to radni miejscy taką decyzję podejmą. Uzasadniliśmy w najlepszy sposób, jaki potrafimy. Dlaczego ta idea jest nam bliska? I to, co już przed chwilą wspominałem, jest ona bliska wielu średnianom. Według naszych szacunków na konto fundacji przez 32 lata ze Śremu, z tych datków, które przekazaliśmy, to jest ponad 2 miliony złotych i za mniej więcej tyle samo wróciło sprzętu do szpitala. To jest ogromna zasługa zarządu szpitala i organu prowadzącego, że potrafią się o te środki starać.

dodaje Grzegorz Pawlak

W miejscu obecnego skrzyżowania ma powstać rondo turbinowe z więcej niż jednym pasem ruchu. Póki co WZDW nie wskazało terminu realizacji inwestycji.