sobota, 24 lutego 2024 | 13:41

Zenon Jahns przedstawił kandydatów swojego komitetu

Jako pierwsi już jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że obecny starosta śremski, Zenon Jahns ponownie będzie ubiegał się o zajmowane stanowisko. Aby kolejny raz zdobyć zaufanie mieszkańców regionu założył własny komitet i zaprosił swoich zwolenników do współtworzenia list. Zanim każdego kandydata w kilku słowach przedstawił, zwrócił uwagę na to, jaką pozytywną ewolucję przeszedł powiat śremski w ostatnich latach. W szczególności starosta śremski wspominał o dobrej kondycji finansowej samorządu. Powiat nie ma ani grosza kredytu w bankach komercyjnych i nie zaciąga nowych zobowiązań.

Myślę, że powiaty ościenne mogą nam pozazdrościć. I to tak jest, bo my w tej chwili poszliśmy zupełnie do przodu. My wyprzedziliśmy wiele ościennych powiatów. I to jeżeli chodzi o tę sferę finansową, jak również sferę majątkową. Mam na myśli tutaj finanse i mam na myśli szpital, szkoły, czyli te substancje nieruchomości.

mówił Zenon Jahns

Zenon Jahns sporo w swoim wystąpieniu miejsca poświęcił także na opisanie sytuacji śremskiego szpitala. Wspomniał o pozbyciu się ogromnego zadłużenia lecznicy, zmodernizowaniu poszczególnych oddziałów i powstawaniu nowych poradni: onkologicznej, diabetologicznej i leczenia bólu.  W ocenie starosty śremskiego ościenne powiaty mogą nam tylko pozazdrościć tak nowoczesnej placówki medycznej. Przy tej okazji Jahns zdradził, jaka przyszłość czeka śremski szpital, jeśli to on i jego ludzie będą mieli większość w przyszłej radzie.

Budujemy nową pracownię endoskopową za około 6,5 miliona zł w śremskim szpitalu. Czyli to będzie pracownia tylko do endoskopii, taka już z prawdziwego zdarzenia, z odpowiednim sprzętem. Zmodernizujemy zupełnie cały środek i rozbudujemy go. Na ten cel mamy również około 10 milionów, te pieniądze już są. Jeżeli chodzi o szpital, to na razie tyle. Co do przodu, oczywiście myślimy już o urologii, bo to jest jedyny oddział, który robiliśmy tam remonty, robiliśmy cały korytarz, łazienki, ale standardom on nie dorównuje jednak tym oddziałom, co w ostatnich latach wykonaliśmy.

W ocenie starosty okoliczne powiaty z zazdrością nie patrzą  nie tylko jednak na szpital. Swoją renomę wyrobiły śremskie szkoły ponadpodstawowe, w które powiat chętnie inwestuje. Już wkrótce rozbudowany zostanie Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Specjalnych. Prace remontowe i dofinansowanie czeka także Zespół Szkół Politechnicznych i Zespół Szkół Ekonomicznych. Poza placówkami edukacyjnymi, pawilon Domu Pomocy Społecznej w Psarskiem doczekać się ma kompletnej modernizacji głównego pawilonu. Inwestycja ta kosztować ma od 8 do 10 milionów złotych.

dodał Jahns

Przy okazji spotkania z mediami, Zenon Jahns przedstawił kandydatów, którzy będą startować z jego komitetu. W okręgu pierwszym na który składają się gminy Książ Wielkopolski i Dolsk startować będzie według kolejności: Wojciech Świdurski, Mariola Kaźmierczak, Wojciech Dudziński, Paulina Taciak, Bogdan Dolatowski i Maria Walczak. W okręgu drugim, czyli dużej części Śremu będzie można zagłosować na Elżbietę Michalską, Wojciecha Majchrzaka, Macieja Walewskiego, Arletę Krysztofiak, Danutę Zdrojowa-Gaweł i Arkadiusza Jankowiaka. Okręg trzeci stanowi gmina Brodnica, prawobrzeżny Śrem i wsie gminy Śrem. Tam na listach znajdziemy Zenona Jahnsa, Ewę Lisek, Marcina Szydłowskiego, Zbigniewa Hoffę, Małgorzatę Matuszewską, Ewę Ciesiółkę, Artura Strzelca, Sławomira Rybkę, Krzysztofa Tomaszewskiego i Stanisława Płóciennika.