niedziela, 25 lutego 2024 | 10:26

Śremska Rada Seniorów kończy kadencję. Czas podsumowań

Śremska Rada Seniorów została powołana 21 listopada 2019 roku. Celem jest działalności było w zamyśle wspieranie i reprezentowanie osób starszych, zamieszkałych w gminie Śrem. Przez 4 lata rada podjęła wiele działań na rzecz aktywizacji seniorów. O tym wszystkim rozmawiano w minioną środę w auli Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury.

Takim naszym sukcesem było zintegrowanie seniorów z różnych środowisk. Czyli mówię dzięki tym naszym propozycjom, które były skierowane dla wszystkich seniorów śremskich. Podkreślam dla wszystkich, bo na terenie Śremu działa wiele organizacji, klubów, stowarzyszeń, które pracują na rzecz seniorów. Ale pracują dla swojej małej grupy wycinkowej, dla swoich klubowiczów. Natomiast my ogarniamy, ogarnialiśmy praktycznie imprezy dla wszystkich seniorów z gminy Śrem. Dla wszystkich, którzy chcieli skorzystać. I myślę, że w tym roku wyjątkowa była aktywność seniorów. Nie tylko na tych wszystkich naszych imprezach widzieliśmy, że są to seniorzy niekoniecznie uczestniczący w aktywności innych klubów. Także uważam, że było to bardzo miłe. I jeżeli jeden senior, który siedział ileś tam tygodni w domu, przyszedł do nas i wziął udział, to już jest nasz sukces.

mówi Teresa Oleksy, szefowa Śremskie Rady Seniorów

Śremska Rada Seniorów (przyp. red.) to tak jak taki kluczowy podmiot, który też zarządzał działaniami na rzecz społeczności śremskiej. Przed nami kolejny etap związany z wyborem kolejnej Rady Seniorów w Śremie, bo myślę, że już ta nazwa będzie tak definiowana. Jest ustawa o Radach Seniorów i ona też porządkuje pewne kwestie związane i z wyborami rad, z funkcjonowaniem rad, chociażby z zasadami finansowania i całą tą kwestią organizacyjną.

mówi Maria Świdurska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Śremie

Rada miała mieć przede wszystkim charakter konsultacyjny i doradczy, którego w ocenie seniorów brakowało. Gremium skupiło się na inicjowaniu różnego rodzaju wydarzeń i aktywności dla osób po 60 roku życia. Na zakończenie kadencji pojawiły się już kwestie, którymi wkrótce powinna zająć się nowa rada.

Żeby zintegrować działania na rzecz seniorów, nie każdy sobie, tylko spróbujmy wszyscy razem stworzyć coś, zaproponować. Jeżeli Ty chcesz robić to, to to rób, prawda, ale możesz nas poprosić ewentualnie o pomoc, ale fajnie by było gdyby zapytać Śremską Radę Seniorów, czy to seniorom będzie się podobać, czy to co proponujemy dla seniorów poprzez muzeum, bibliotekę, czy to sprawdzi się, bo my jesteśmy wśród nich, my wiemy czego potrzebują seniorzy.

dodaje Teresa Oleksy

Śremska Rada Seniorów liczyła 12 członków. Jej pierwszym przewodniczącym był Wojciech Strabel, który w trakcie kadencji ustąpił, a jego miejsce zajęła wiceprzewodnicząca Teresa Oleksy. Co ciekawe w radzie nie zasiadali wyłącznie seniorzy – wyjątkiem był obecnie 35-letni Mateusz Wojtas, który wszedł do rady z inicjatywy Towarzystwa im. Brata Alberta „Nadzieja”.