piątek, 22 marca 2024 | 13:29

Rafał Wachowiak kandydatem PiS na burmistrza

Znamy już wszystkich kandydatów, którzy będą ubiegali się o stanowisko burmistrza Śremu. Jako ostatni swój pomysł na miasto przedstawił Rafał Wachowiak, nauczyciel i samorządowiec, który powalczy o to stanowisko startując z list Prawa i Sprawiedliwości. Konwencję wyborczą rozpoczęto od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Potem głos zabrali obecni na wydarzeniu parlamentarzyści – szef wielkopolskich struktur PiS Zbigniew Hoffmann i poseł Zbigniew Dolata. W ich przemówieniach nie zabrakło odniesień do sytuacji ogólnokrajowej.

Chcielibyśmy wygrać wybory samorządowe na terenie Wielkopolski. Zobaczymy, czy to będzie możliwe. A dlaczego chcielibyśmy je wygrać? Chcielibyśmy je wygrać dla Polski, proszę Państwa, ponieważ to, co się dzieje w naszym kraju od 13 grudnia ubiegłego roku, kiedy władzę niestety przejęła Koalicja 13 grudnia na czele z premierem Tuskiem, to jest bardzo zły czas dla Polski.

mówi poseł Zbigniew Hoffmann

Myślę, że nie krytykując jakoś szczególnie obecnego burmistrza, jednak jest pewne znużenie. Po tych kadencjach czuć wypalenie w tej ekipie, która rządzi średnio. I myślę, że Rafał Wachowiak to jest taka silna energia, nowa, mocna energia, która to miasto, tę gminę gospodarną, tak zasłużoną dla historii Wielkopolski i Polski może popchnąć w rozwoju.

mówi poseł Zbigniew Dolata

Po przemowach parlamentarzystów nadszedł czas na zaprezentowanie kandydata na burmistrza Śremu. Dla Rafała Wachowiaka najistotniejszą kwestią do poprawy w mieście jest komunikacja.

Komunikacja to jest jakby numer jeden. Problem z parkingami. Jako radni wnioskowaliśmy już wiele razy, żeby powstał parking wielopoziomowy na ulicy Nowowiejskiego. Tam można taki parking postawić. Drogi między blokami. Te drogi należą do gminy. One nie należą do spółdzielni mieszkaniowej. Gmina przejęła te drogi. Jaki jest ich stan? Państwo możecie sami odpowiedzieć sobie i zapytać się, czy rzeczywiście jest tam coś do zrobienia. Aby ten most nieszczęśliwy z wielu powodów udrożnić, zaproponujemy mieszkańcom, aby zamienić go tylko i wyłącznie dla ruchu zmotoryzowanego, a obok chcemy wybudować kładkę pieszo-rowerową. Będzie to się pięknie komponować z deptakiem, który został po raz kolejny zresztą zrewitalizowany, również ze środków rządowych.

mówi Rafał Wachowiak

Most na Warcie miałby być przeznaczony wyłącznie dla ruchu kołowego, przez co według kandydata PiS na burmistrza kierowcy uzyskaliby jeden dodatkowy pas ruchu. Innym pomysłem programowym Rafała Wachowiaka jest stworzenie mapy inwestycji drogowych, dzięki której mieszkańcy wiedzieliby, w którym roku planowany jest remont interesującej ich drogi. Poza tym, samorządowiec chciałby również stworzyć w mieście nowoczesny ośrodek kultury, zainicjować więcej imprez plenerowych, a także wybudować pełnowymiarową halę sportową z miejscem dla publiczności. W przyszłej kadencji powrócić ma również lodowisko. Jeśli mieszkańcy wybiorą Rafała Wachowiaka na burmistrza, zmodernizowana zostanie plaża miejska, a dzieci otrzymają w szkołach dodatkowe, bezpłatne zajęcia z między innymi gimnastyką korekcyjną. Kandydat PiS zwrócił uwagę widowni i lokalnych mediów na fakt, że takie inwestycje jak rozbudowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 czy Szkole Podstawowej w Pyszącej mogą być realizowane dzięki wsparciu finansowemu poprzedniego rządu. Gdy już punkty dotyczące programu zostały wyczerpane, czas nadszedł na przedstawienie kandydatów do Rady Miejskiej i Rady Powiatu w Śremie.

Do tej pierwszej z okręgu pierwszego będzie można zagłosować na Rafała Wachowiaka, Artura Konona, Jerzego Cieślewicza, Zofię Kłak, Urszulę Chmurę, Dorotę Wojnę, Leszka Narożnego, Monikę Kostrzewską i Dorotę Langwińską. Na listach PiS w okręgu drugim zobaczymy nazwisko Tomasza Wojny, Jana Mieloszyńskiego, Agnieszki Panas, Mariana Wawrzyniaka, Daniela Nisiewicza, Wiery Mrozek, Agnieszki Cabaj, Emila Józefiaka i Elżbiety Wachowiak. Z okręgu trzeciego kandydować zaś będzie Tomasz Klaczyński, Wojciech Biegun, Maja Matuszczak, Zygmunt Czubanowski, Marek Małaszczuk, Monika Buchwald, Zbigniew Mikołajczak, Maria Żakowska i Małgorzata Jakowiec.

Jeśli chodzi o radę powiatu, w okręgu pierwszym na który składają się gminy Książ Wielkopolski i Dolsk z komitetu Prawa i Sprawiedliwości startować będzie Sylwia Dopierała, Tomasz Szymański, Agnieszka Ciszewicz, Jędrzej Michalski, Łukasz Stachowiak i Marzena Mikołajczak. W okręgu drugim, czyli dużej części Śremu będzie można zagłosować na Roberta Piątka, Aldonę Ratajczak, Darię Biskup, Tomasza Sieradzkiego,  Piotra Menzla i Iwonę Wojciechowską-Załęcką.  Okręg trzeci stanowi gmina Brodnica, prawobrzeżny Śrem, Helenki i wsie gminy Śrem. Tam na listach znajdziemy Wojciecha Zajlera, Beatę Szymańską, Martynę Wachowiak, Eryka Buchwalda, Pawła Frankiewicza, Matyldę Mikołajczak, Aleksandra Jakowca, Radosława Pająka, Mariusza Staszaka, Agnieszkę Sieradzką i Monikę Czubanowską.

Ponadto do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego będzie kandydowała mieszkanka powiatu śremskiego Alicja Pieczykolan.