niedziela, 31 marca 2024 | 15:23

Dla wielu z nas to najważniejsza wielkanocna tradycja

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednym z najbardziej znanych i najstarszych świątecznych zwyczajów jest święcenie potraw. Dzielenie się poświęconymi pokarmami podczas wielkanocnego śniadania jest podobne w symbolice do łamania się opłatkiem w wigilię bożego narodzenia. Zwyczaj ten jest znany w Polsce od wieków.

Do wielkanocnego koszyka wkładamy przede wszystkim jaja, które są symbolem nowego życia, baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa i sól, która ma chronić przed zepsuciem. Po za nimi: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz i ciasta świąteczne. Często do święconki dodawane są także słodycze i owoce. Do koszyczka może również trafić to, co lubi najbardziej i co ma dla nas symboliczne znaczenie.

Śmiało można stwierdzić, że Wielka Sobota to taki dzień w ciągu roku, w którym najwięcej osób odwiedza kościoły. Niektórzy pewnie zwrócą uwagę, że nie o święcenie potraw i przygotowanie wielkanocnego koszyczka w tym święcie chodzi.