środa, 12 czerwca 2024 | 13:46

Śremski arcymistrz niepokonany

W minioną niedzielę w Sali widowiskowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie odbył się XIV Turniej Szachowy o Puchar El-Budu, a jednocześnie Grand Prix Wielkopolski w Szachach Szybkich. W tym roku były to zawody międzynarodowe, bo do rywalizacji przystąpili zawodnicy z Ukrainy i Szwecji. W Śremie zameldowało się dwóch arcymistrzów, 3 mistrzów międzynarodowych, 4 mistrzów FIDE i jeden mistrz gry korespondencyjnej.

Każdy z 99 szachistów rozegrał po 9 partii. W poszczególnych etapach rozgrywek jeden z zawodników pauzował, ze względu na brak pary. Turniej przebiegał tempie 10 minut na partię plus 4 sekundy na ruch dla zawodnika. Po trwającej kilka godzin rywalizacji zwycięzca mógł być tylko jeden. Podobnie jak przed rokiem wygrał śremski szachowy arcymistrz Jacek Tomczak, który stracił 2 punktu na dystansie dziewięciu rund.

Najdłuższa partia trwała ponad pół godziny. Wspomniana Hanna Wakulik została najlepszą juniorką spośród śremian, Mikołaj Pieniężny – najlepszym juniorem, Marzena Kozłowska – najlepszą kobietą, a jej brat Tomasz Kozłowski – najlepszym zawodnikiem. Ponadto – Rafał Janicki był najlepszym zawodnikiem rankingu do 2000 elo, a Wojciech Werbliński – najlepszym juniorem do 18 lat.