Most nad Kanałem Ulgi w ciągu drogi wojewódzkiej 434 został oddany do użytku w 2007 roku wraz z pierwszym etapem obwodnicy Śremu. Ma długość ponad 200 metrów. Stan jednego z elementów przeprawy od miesięcy jest niezadowalający. Chodzi o dylatację. To szczelina umożliwiająca równoważenie odkształceń elementów konstrukcyjnych. Powstaje między płytą pomostu, a przyczółkiem. Kierowcy korzystający z obwodnicy Śremu odczuwają problem z urządzeniem za każdym razem, gdy wjeżdżają i zjeżdżają z mostu. Urządzenie zapadło się i straciło szczelność.
Stan techniczny istniejących urządzeń dylatacyjnych jest niezadowalający. Utraciły one swoją szczelność, widoczne są liczne przecieki na ściankach zaplecznych i płycie pomostowej. […] Nawierzchnia jezdni w okolicy blokowych urządzeń dylatacyjnych jest spękana i widoczne są wykruszenia materiału warstwy ścieralnej. Wykonanie wymiany urządzeń dylatacyjnych obiektu i nawierzchni w ich obrębie jest konieczne z uwagi na potrzebę poprawy warunków bezpieczeństwa, komfortu ruchu na obiekcie oraz zły stan techniczny tych elementów.
– czytamy w dokumentacji technicznej
Ze względu na zły stan dwóch urządzeń, Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu wiosną wyłonił wykonawcę prac naprawczych. Mimo, że procedurę przetargową zakończono w kwietniu, prace rozpoczną się dopiero 29 sierpnia, czyli w najbliższy czwartek. I tu zaczynają się złe wieści dla kierowców. Przez nawet 3 miesiące ruch na obwodnicy Śremu będzie utrudniony. Planowane jest zwężenie jezdni na odcinku ponad 300 metrów. Znaki ograniczające prędkość – najpierw do 60 km/h, a na zamkniętym odcinku do 40 km/h – zostaną ustawione kilkaset metrów przed wahadłem.
Remont zostanie przeprowadzony w dwóch etapach, odrębnie dla każdej z jezdni. Ruch sterowany będzie wahadłowo: w godzinach prowadzenia prac ręcznie, popołudniami i w nocy – za pomocą sygnalizacji świetlnej. Utrudnienia mogą potrwać do 26 listopada, bo taki termin prac został zapisany w umowie.
Odnośnie wymiany dylatacji na moście nad Kanałem Ulgi w ciągu drogi wojewódzkiej nr 434 informuję, że rozpoczęcie prac nastąpi na przełomie sierpnia i września i potrwa zgodnie z umową do 26 listopada 2024r.
– wyjaśnia zastępca Dyrektora Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, Kinga Hedrych
Prace na zlecenie WZDW zrealizuje B4 sp. z o.o. z Warszawy, a więc siostrzana spółka firmy, która przed laty realizowała dla gminy Śrem budowę kładki pieszo-rowerowej, a także modernizację mostu nad Kanałem Ulgi.