Wspólnie z PCPR podjęliśmy taką decyzję, że co roku będziemy organizować takie przeglądy dla ośrodków rehabilitacyjno-terapeutycznych działających w Śremie. Także dzisiaj pierwszy raz, raz na ludowo pod takim tytułem. Mamy nadzieję, że kolejne przeglądy będą miały inne tytuły. Będziemy wymyślać inne, inne pomysły będziemy realizować. W każdym razie udało nam się zaprosić tutaj pięć ośrodków ze Śremu. To są dwa domy pomocy społecznej, zakład opiekuńczo-leczniczy, środowiskowy dom samopomocy i warsztat terapii zajęciowej, by wspólnie świętować raz na ludowo.
– mówi Dominika Stefaniak, szefowa WTZ w Śremie
Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Finansowanie zapewnił Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Sam przegląd jest tylko wisienką na torcie większego projektu.
Występ i przegląd wkrótce jest uwieńczeniem warsztatów. Pierwszy projekt, który pisaliśmy to był projekt na warsztaty dla terapeutów zajęciowych i uczestników ośrodków. Także wszystkie te placówki brały udział w dziesięciu, dziesięć godzin takich warsztatów przeprowadziliśmy z zakresu teatroterapii i odzew był świetny. Terapeuci mówili, że potrzebują takiego wsparcia, że chcą się uczyć nowych rzeczy. Także myślę, że takie warsztaty będziemy też proponować tym ośrodkom co roku i później po tych warsztatach będziemy organizować takie przeglądy.
– dodaje Stefaniak
Warsztaty poprowadził m.in. artysta Piotr Rogaliński.
To były warsztaty, które dotyczyły tradycji ludowych, różne tradycje od muzycznych, plastycznych, przez taneczne, więc robiliśmy tańce różne: ludowe, chodzone, oberek, poleczka, wiwat z Wielkopolski, a także mieliśmy takie rzeźbiarskie zajęcia, gdzie uczestnicy przygotowywali różne kolędnicze postacie. Dzisiaj na scenie mogli je wykorzystać od razu w swoich spektaklach. Też pokazywałem piękno twórczości ludowej przez taki najprostszy teatr jaki jest w Polsce, czyli teatr kolędniczy. Jak chodzono dawno, jak się poruszano blisko ludzi, jakie mówiono teksty, jakie zaśpiewy robiono, stąd też te kolędnicze postacie.
Przegląd Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami ma być kontynuowany w kolejnych latach.