sobota, 28 grudnia 2024 | 12:16

Koleje flagi trafiły do śremian. Do kiedy powinny wisieć?

Jak to ma miejsce już od kilku lat, Muzeum Śremskie przy każdej kolejnej rocznicy wybuchu powstania rozdaje flagi. Śremianie mogli odebrać czerwony sztandar z białym orłem od samego Burmistrza.

Jak Państwo widzą mamy również budkę, strażnicę, gdzie oczywiście mamy jednego z powstańców, który pilnuje przejścia. Poza tym oczywiście najważniejsza rzecz: rozdajemy flagi z powstańczym naszym śremskim orłem. Można się przy okazji oczywiście wpisać do księgi pamiątkowej. No i poza tym także mamy wywieszone plakaty, tak naprawdę naszą wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu.

– mówi dr Radosław Franczak z Muzeum Śremskiego

Dzisiaj rozdajemy 200 flag Powstania Wielkopolskiego na tą wyjątkową uroczystość 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale przede wszystkim odzyskania tutaj w Wielkopolsce niepodległości. Myślę, że to zwycięskie Powstanie Wielkopolskie jest coraz bardziej popularne, no i coraz więcej ludzi tutaj nas odwiedza, co bardzo, bardzo cieszy, są osoby młode, osoby starsze, no naprawdę sporo tych ludzi tutaj dzisiaj przybyło. Co trzeba było zrobić, żeby tą flagę dostać? Wystarczy wpisać się tutaj do księgi, pamiątkowej księgi powstańczej.

– wyjaśnia Burmistrz Śremu Grzegorz Wiśniewski

Śremianie chętnie odbierali flagi, które później – od 27 grudnia wywieszali w swoich oknach i na balkonach. Byli też tacy, którzy kopię powstańczego sztandaru zdobyli podczas pierwsze akcji kilka lat temu i z biegiem czasu potrzebowali nowej.

Flagi rozdawane przez Muzeum i Urząd Miejski różnią się od tych wywieszanych w innych częściach Wielkopolski.

Ponieważ ten orzeł to jest typowo odwzorowanie tego, co było na fladze, na sztandarze, na chorągwi skautów w Wielkopolsce. No i tak przypuszczamy, że tą chorągiew, którą mamy u nas, to ona pochodziła właśnie od naszych śremskich skautów. No i ostatecznie wylądowała u nas i posłużyła jako wzór dla tej flagi, którą obecnie rozdajemy.

– wyjaśnia dr Franczak

Od lat historyk i radny Zdzisław Żeleźny apeluje do mieszkańców o wywieszenie flag i pozostawienie ich dłużej niż tylko 27 grudnia.

Ja propagowałem, żeby od 27 do 16 lutego. Dlaczego do 16 lutego? Bo w tym dniu zawarto w Trewirze rozejm. I ten rozejm praktycznie zakończył Powstanie Wielkopolskie i granice, później zatwierdzone w Wersalu, były takie jak praktycznie niewielkimi różnicami. Przypominały granice, które zostały zatwierdzone w Trewirze. A ten miesiąc czy dwa, nic się nie stanie jak ta flaga będzie wisiała, bo będzie ona przypominała, że nie tylko z 27 grudnia to powstanie wybuchło, ale że ono przez dwa miesiące jeszcze trwało. Dla Śremu najważniejsza jest data z 30 na 31 grudnia, bo wtedy Śrem tak naprawdę stał się wolny.

– tłumaczy historyk Zdzisław Żeleźny

Niezależnie od tego na jaki okres, warto wywiesić flagę powstańczą lub narodową by pokazać, że Śrem pamięta o bohaterach walczących za naszą wolność.