czwartek, 2 stycznia 2025 | 12:58

Podsumowanie pierwszej połowy 2024 roku

Wraz z początkiem 2024 roku do Śremu przeniesiony został Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Miała być to tymczasowa lokalizacja, maksymalnie do końca 2024 roku. W tym czasie magistrat chciał wybudować w Mateuszewie nowoczesny i w pełni zautomatyzowany punkt, na co pozyskał 15 mln złotych. Do dzisiaj prace nie rozpoczęły się ze względu na procedury odwoławcze w przetargu. Sam punkt, poza ePSZOKiem w Matuszewie najprawdopodobniej pozostanie w Śremie. O takiej potrzebie świadczą liczby – po przeniesieniu punktu do miasta liczba odwiedzin wzrosła dwukrotnie.

Na otwartej pod koniec 2023 roku wyremontowanej ulicy Zamenhofa kierowcy zauważyli poważny błąd w oznakowaniu. Kierowcy PKS nie mogli wjechać na dworzec autobusowy jadąc od strony Jezioran, zresztą podobnie jak kierowcy osobówek, którym nowe oznakowaniu uniemożliwiło legalne skręcenie na parking przy dworcu. Finalnie zmiany udało się wprowadzić dopiero w połowie kwietnia.

Na początku roku zalana i zamknięta została droga powiatowa Żabno-Grzybno. Kolejny raz woda w stawach przylegających do trasy podniosła się na tyle, że zalała jezdnię. Utrudnienia trwały tam kilka tygodni, dlatego powiat zdecydował się na podniesienie drogi. Finalnie ze względu na trudne warunki gruntowe nie udało się tego zrobić, jednak nawierzchnia asfaltowa została wymieniona, a pobocza podniesione tworząc niewielki wał.

Wraz z początkiem 2024 roku brygadier Tomasz Kierzek przestał kierować Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Śremie. Szef śremskich strażaków przeszedł na emeryturę. Kierownicze stanowiska w komendzie piastował od 2018 roku, jeszcze za czasów jego poprzednika – bryg. Sławomira Drozda. 2 maja komendantem powiatowym PSP w Śremie został st. bryg. Adam Topolski.

W styczniu kolejny raz zarządzanie międzygminnym schroniskiem dla psów i kotów powierzono fundacji Schronisko dla Zwierząt w Gaju. Ówczesny Burmistrz Śremu oraz prezes organizacji podpisali umowę gwarantującą całoroczną działalność przytuliska oraz finansowanie w wysokości 980 tysięcy złotych. Choć do Gaju trafiają zwierzęta z terenu ośmiu gmin, to Śrem gwarantuje ponad 60% budżetu.

11 stycznia ukazał się nowy ranking szkół – Perspektywy. W zestawieniu liceów znalazło się Liceum Ogólnokształcące w Śremie. Co ciekawe, rok temu to Katolickie Publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Pawła II uplasowało się wyżej i zajęło 494 miejsce. Obecnie szkoła katolicka wypadła z zestawienia. Śremski ogólniak z Poznańskiej awansował z kolei o 20 miejsc, z 624 na 604 pozycję. Szkoła otrzymała brązową tarczę.

Kosztowała ponad 130 tysięcy złotych i dzięki niej od przyszłego sezonu śremscy WOPRowcy będą mogli szybciej dotrzeć do osób potrzebujących pomocy na wodzie. W połowie stycznia odbyło się przekazanie łodzi motorowej typu RIB, którą przy wsparciu funduszu ochrony środowiska, powiatu i sponsorów zakupił śremski oddział Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ochotnicy w tym samym roku otrzymali jeszcze jedną łódź sfinansowaną z Budżetu Obywatelskiego Śremu, a w grudniu zakupili samochód terenowy.

W styczniu Szpital Powiatowy w Śremie kupił nowy ambulans. Karetka na podwoziu MANa kosztowała ponad pół miliona złotych. Lwią część tej kwoty wyłożyło Ministerstwo Zdrowia.

W styczniu i lutym śremianie mogli na własne oczy przekonać się, jak wyglądało przedwojenne miasto. W tzw.„akwarium” Muzeum Śremskie zaprezentowano blisko sto zdjęć wykonanych przed II Wojną Światową przez Jana Idaszewskiego. Jego autorskie fotografie stanowią dla współczesnych sentymentalną podróż w realia małego miasta z lat 20. i 30. XX wieku.

Innowacyjną operację przeprowadzili w styczniu lekarze Szpitala Powiatowego w Śremie. Medycy zastosowali nową metodę leczenia operacyjnego raka endometrium, polegającą na oznaczania węzłów chłonnych za pomocą radioizotopów. Zabieg trwał ponad 3 godziny.

Tuż przed oficjalnym ogłoszeniem daty wyborów samorządowych, Komisarz Wyborczy w Koninie wprowadził nowy podział okręgów wyborczych w powiecie śremskim. Główne powody takiej decyzji to zmiany demograficzne i ruch migracyjny z miasta na wieś. W przypadku Gminy Śrem, komisarz wyborczy podjął decyzję o redukcji liczby okręgów wyborczych i połączenie dwóch okręgów miejskich w jeden. Konsekwencją przemodelowania okręgów wyborczych w gminach są zmiany okręgów w wyborach do Rady Powiatu. Komisarz wyborczy miał też zastrzeżenie do utrzymywanego od lat połączenia trzech mniejszych gmin w jeden okręg.

Po raz 16 mieszkańcy gminy Śrem zostali nagradzani statuetkami Śremskich Żyraf. W tym roku włodarz miasta postanowił wyróżnić 5 osób i podmiotów. Statuetki otrzymali: lekkoatletka Agnieszka Golak, prowadząca Studio Piosenki Melody Julia Bartkowiak, twórca rzeźb z piasku Witold Siczyński, stowarzyszenie kolarskie Sklepkomet, Śremski Klub Morsów Lodzik oraz akcja charytatywna „Runner’s Power – spełniamy górskie marzenia”. Decyzją internatów to właśnie ta ostatnia inicjatywa zasługiwała na najwyższą z Żyraf.

9 lutego parkingu przy ulicy Gostyńskiej w Śremie zebrało się kilkudziesięciu rolników z terenu powiatu śremskiego. Swoimi maszynami w kolumnie udali się do Poznania, gdzie obywał się ogólnopolski protest rolników. Około 50 ciągników przejechało ulicami: Staszica, Grunwaldzką, Aleją Solidarności do Sikorskiego i następnie w kierunku Brodnicy.

504 km zimą w samych szortach przebiegł Łukasz Szpunar, który na początku lutego dotarł także do Śremu. Specjalista od lodowych kąpieli zdecydował się pokonać trasę od granicy z Czechami w Złotym Stoku do Mielna. Łukasz nie jest biegaczem, ale dobrze znosi niskie temperatury. Życiowe wyzwanie dedykował powstającemu hospicjum na podkarpaciu.

To był wyjątkowy finał. Śremski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podsumował i przeliczył wszystkie pieniądze jakie zebrano w puszkach, na aukcjach internetowych i podczas licytacji. Łączna kwota robi wrażenie, bowiem udało się zebrać ponad 319 tysięcy złotych.

Pod koniec lutego Śremska Rada Seniorów pierwszej kadencji zakończyła urzędowanie. W auli Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury odbyło się uroczyste podsumowane 4-letniej działalności organu, któremu początkowo przewodniczył Wojciech Strabel, a na finiszu Teresa Oleksy.

Na przełomie zimy i wiosny rozpoczęła się rozbudowa dwóch śremskich szkół. Do września 2025 roku nowe pomieszczenia zyskają Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół Specjalnych. Już teraz władze samorządowe przygotowują koncepcję rozbudowy Ekonomika, gdyby w przyszłości zaszła taka potrzeba. Powiat Śremski przeznaczył na obie inwestycje ponad 6 mln złotych.

4 marca zmarł Bogdan Figaniak. Wieloletni prezes śremskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego i pedagog Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie miał 71 lat.

Koncertem piosenki francuskiej i polskiej Zespół Szkół Ekonomicznych rozpoczął obchody trzydziestolecia swojego istnienia. W sali gimnastycznej placówki pojawiło się wielu dawnych uczniów i pracowników szkoły, choć wydarzenie miało charakter otwarty i z koncertu mógł skorzystać każdy mieszkaniec miasta.

20 marca dziesiątki ciągników rolniczych oraz kombajny zablokowały obwodnicę Śremu. Tego dnia rolnicy w całej Polsce protestowali przeciwko niekontrolowanemu napływowi żywności, głównie zbóż, z Ukrainy, a także polityce klimatycznej Unii Europejskiej – tzw. Zielonemu Ładowi.

W marcu mówiliśmy o kolejowym absurdzie w Śremie. Straż Ochrony Kolei w styczniu i lutym wysłała patrole, aby pilnowały „dzikiego” przejścia między ulicą Rzemieślniczą, a Jasną. Mimo że od lat linia kolejowa w Śremie jest nieczynna, a tory paręset metrów dalej, przy okazji remontów dróg, zostały usunięte, przechodzić tędy nie wolno.

Tuż przed wyborami samorządowymi w mieście pojawiły się bannery i ulotki sugerujące, że ówczesny burmistrz Śremu Adam Lewandowski oraz ówczesny starosta Zenon Jahns prowadzili wspólne interesy z jednym bardziej rozpoznawalnych lokalnych deweloperów. Samorządowcy stanowczo odcięli się od tych insynuacji. Nie wiadomo, jak brudna kampania wpłynęła na wyniki wyborów.

8 kwietnia w nocy okazało się, że Marek Pakowski po raz czwarty będzie piastował funkcję Wójta Brodnicy. Jedyny kandydat na wójta uzyskał poparcie 77,41% mieszkańców, którzy w niedzielę stanęli przy urnach. Pakowski zdobył też większość w radzie gminy.

Po ponad 3 godzinach od zamknięcia lokali wyborczych w gminie Dolsk wiadomo było już, że ponad 67% głosów zdobył Tomasz Frąckowiak i to on został nowym Burmistrzem Miasta i Gminy Dolsk. Komitet Frąckowiaka uzyskał też większość w radzie gminy.

Teofil Marciniak kolejny raz został Burmistrzem Książa Wielkopolskiego. Mieszkańcy ksiąskiej gminy zdecydowali o tym w głosowaniu. Choć Marciniak nie miał kontrkandydata, to wybory musiały zostać przeprowadzone. Obywatele oddawali głos „za” lub „przeciw”. Teofil Marciniak uzyskał 1 604 głosów za i 1 134 przeciw.

W Śremie pierwsza tura nie wyłoniła burmistrza. Zwycięzcą został Adam Lewandowski, który do drugiej tury awansował wraz z Grzegorzem Wiśniewskim. Do rady miejskiej Komitety Adama Lewandowskiego i Grzegorza Wiśniewskiego wprowadziły po 8 radnych, Prawo i Sprawiedliwość 4, a Trzecia Droga jedną radną.

Wiosną gmina Śrem prowadziła budowę Brylantowej w Zbrudzewie na całym jej odcinku liczącym dokładnie 777 metrów. Droga została utwardzona kostką betonową. Samorząd pozyskał na budowę 2 mln złotych z Polskiego Ładu. W przetargu na prace udało się zaoszczędzić 400 tysięcy złotych, które urzędnicy przeznaczyli na oświetlenie.

W 2 turze wyborów samorządowych Grzegorz Wiśniewski został burmistrzem Śremu. Tak zadecydowali mieszkańcy gminy, którzy podczas niedzielnego głosowania wyraźnie wskazali na kandydata z Niesłabina. Grzegorz Wiśniewski podczas II tury wyborów zdobył 7 759 głosów, czyli o 975 więcej od urzędującego burmistrza, Adama Lewandowskiego. W porównaniu do 1 tury, Wiśniewski zyskał niemal 2 tysiące głosów.

14 kwietnia Synowie Ziemi Dolskiej rozstrzelani w Katyniu doczekali się godnego upamiętnienia. Dzięki staraniom Stowarzyszenia Memoria oraz księdza Adama Anioła na cmentarzu parafialnym w Błażejewie stanął pamiątkowy głaz z tablicą ku czci ośmiu zamordowanych mężczyzn.

W kwietniu w Śremie i Manieczkach odbyły się konsultacje w sprawie rewitalizacji linii kolejowej Śrem-Czempiń. Firma zajmująca się przygotowaniem projektu zaprezentowała mieszkańcom wstępną koncepcję. Ci mieli uwagi głównie do likwidacji przejazdów, braku przejść dla pieszych oraz ścieżek rowerowych i miejsc parkingowych. W spotkaniach wzięli udział głównie sceptycy i przeciwnicy inwestycji wycenianej na niemal 400 mln złotych.

Po piętnastu latach czekania strażacy ochotnicy z Szołder mają już swoją siedzibę. Remiza mogła powstać nie tylko wskutek wsparcia finansowego gminy Brodnica, ale także prywatnych darczyńców i dzięki pracy samych druhów ochotników.

Wiosną zakończyła się budowa osiedla mieszkaniowego przy ulicy Żurawiej. Śremskie TBS przekazało lokatorom 40 nowych mieszkań. Są to lokale w formule komunalnej, a zasiedlili je mieszkańcy zdegradowanego zasobu gminnego, który to następnie zostanie sprywatyzowany. Przy Żurawiej znajduje się w sumie 10 budynków, w których mieszka 200 rodzin.

Śremscy adepci motoryzacji otarli się o podium. Uczniowie technikum samochodowego w Zespole Szkół Politechnicznych zajęli czwarte miejsce w finale ogólnopolskiego konkursu mechanicznego Autofachman. Mikołaj Krawczyk i Jakub Gałecki uczęszczali wtedy do czwartej klasy Technikum Samochodowego.

W połowie maja Grzegorz Wiśniewski powołał swojej zastępcę. Został nim Sławomir Ratajczak, były wiceburmistrz Mosiny i Swarzędza, a ostatnio Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego w Środzie Wielkopolskiej.

Po trzech latach piłkarze pierwszego zespołu UKS Śrem zapewnili sobie awans do 5 ligi na 5 kolejek przed końcem sezonu i to pomimo porażki. 15 punktowa przewaga i przegrany mecz wicelidera wystarczyły.

23 maja odbyła się uroczystość 25 – lecia istnienia Towarzystwa Śremskich Amazonek. Panie przez te wszystkie lata nie tylko wymieniają doświadczenia i integrują się we własnym gronie, ale przede wszystkim prowadzą różne zajęcia profilaktyczne.

24 maja odbyły się uroczystości 80. rocznicy sformowania Jednostki Wojskowej w Śremie. Najpierw w kościele garnizonowym odprawiona została msza święta, po której pododdziały przemaszerowały na Stadion Miejski. To właśnie tam w samo południe odbył się uroczysty apel. Śremski batalion wywodzi się z tradycji 6 Samodzielnego Pułku Łączności Lotnictwa Wojska Polskiego, który w 1958 roku został przeniesiony do garnizonu Śrem.

Prawie sześćdziesiąt drużyn z całej Wielkopolski zmierzyło się w finale Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wydarzenie odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie mieści się miasteczko rowerowe. Młodzież swoją wiedzę oraz umiejętności praktyczne.

Tuż przed majówką otwarta została nowa hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Pyszącej. Obiekt składa się z boiska o powierzchni przeszło 400m2, małej sali do ćwiczeń oraz pełnego zaplecza sanitarno-szatniowego. Inwestycja kosztowała ponad 4 mln złotych i była dofinansowana z funduszy Polskiego Ładu.

W czerwcu Sławomir Jądrzak przestał kierować śremską policją. To 32 latach pracy w mundurze zdecydował o przejściu na emeryturę. Taką decyzję podjął po propozycjach szefostwa o powołaniu go jako szefa jednostek w Ostrowie Wielkopolskim i Międzychodzie. Komendant odchodził jednak w cieniu skandalu – oskarżeń o molestowanie oraz tuszowanie afer w jednostce. Miejsce Jądrzaka zajęła podinsp. Monika Szymczak.

9 czerwca odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy w głosowaniu wybierali 53 przedstawicieli naszego kraju w Brukseli. W powiecie śremskim zwyciężyła Koalicja Obywatelska. Frekwencja wyniosła nieco ponad 34%.

Rok temu zdobyli Śnieżkę, a w 2024 roku Śnieżnik. W połowie czerwca druga odsłona akcji stowarzyszenia Runner’s Power „Spełniamy górskie marzenia”. Piętnaścioro Skarbów – dzieci z niepełnosprawnościami – przy pomocy wolontariuszy zdobyło najwyższy szczyt Sudetów wschodnich. Na kopułę Śnieżnika dotarło 150 osób zaangażowanych w akcję.

Trzech młodych chłopaków zajęło piąte miejsce w ogólnopolskim etapie dwudziestego szóstego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Podopieczni Macieja Walewskiego błyskawicznie przeszli etap powiatowy, a na eliminacjach wojewódzkich zwyciężyli nad dotychczas niepokonaną drużyną z Golęcina. Śremianie reprezentowali Wielkopolskę w finale krajowym.